Uluslararası yapının sosyal inşası: XX. Yüzyıl sistemik kültürünün normları ve örgütleri
Social construction of international structure: Norms and organizations of twentieth century systemic culture
  1. Tez No: 287715
  2. Yazar: BİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, XX. Yüzyıl sistemik kültürü, Wendtçi inşacı bir perspektifle ele alınmıştır. Bunun için, önce Wendtçi inşacılığın özellikleri ortaya konmuş, ardından da sistemik kültürün, yüzyılın ilk yarısında geçirdiği dönüşüm açıklanmıştır. Bu dönüşüm yapısal bir dönüşümdür ve uluslararası sistemin aktörleri arasındaki etkileşimler sonucunda gerçekleşmiştir. Yaşanan bu dönüşümün; kavramlar, inançlar, bilgiler, çıkarlar, kimlikler ve ilişkiler üzerinde, yani bilişsel temel üzerinde etki doğurduğu iddia edilmiş ve yüzyılın ikinci yarısında, yeni uluslararası normların ortaya çıkışı ve bu normların, uluslararası örgütler şeklinde tezahür etmesi anlamında, eylemleri belirleyişi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, twentieth century systemic culture has been approached through a Wendtian constructivist perspective. Therefore, we have put forth the Attributes of Wendtian constructivism firstly, and accounted for the transformation of systemic culture throughout the first half of the century subsequently. It was a structural transformation and had occurred as a result of interaction among actors of the international system. This transformation has had impact on cognitive base, namely on concepts, beliefs, knowledge, interests, identities and relations of states to each other. Finally, this impact on the cognitive base has given birth to new international norms which have defined state practices that have appeared as international organizations.