Bağışlama sözleşmesinin sona ermesi
The termination of forgiveness agreement
  1. Tez No: 287716
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Temelinde insanlardaki cömertlik duygusu olan bağışlama toplumsal hayatta eski zamanlardan beri karşılaşılan bir hukuki muameledir. Kanun koyucu, bağışlama sözleşmesinin toplumsal hayattaki rolünü nazara alarak Borçlar Kanunumuzun akdin muhtelif nevileri başlıklı ikinci bölümünde düzenlemiştir. Toplumsal hayatta sıkça bu işlem türüyle karşılaşılmasına rağmen bağışlama kavramının tanımını, çeşitlerini, sona erme nedenlerini ve bu durumun taraflar ve üçüncü kişiler bakımından sonuçlarını irdeleyen sistematik eserlere doktrinde çok fazla yer verilmemiştir. Araştırmamızda özellikle bağışlama sözleşmesini sona erdiren halleri, bunun taraflar ve üçüncü kişilere etkisini inceleyerek, bağışlama sözleşmesinin benzer muameleler ile karşılaştırılmasını yaparak genellikle borçlar özel hukuku kitaplarında ayrıntısına girilmeksizin bir şeyin mülkiyetini devir amacı güden sözleşmeler bölümünde irdelenen bağışlama sözleşmesi hakkında değerlendirmelerde bulunduk.Tezin birinci bölümünde genel olarak bağışlama sözleşmesi incelenmiştir. Bu bölümde bağışlamanın tanımı, mahiyeti ve unsurları ile bağışlamanın çeşitleri üzerinde kısaca durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde ise bağışlama sözleşmesinin hukuki işlem ile sona erdirilmesi araştırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise, üçüncü kişilerin bağışlama sözleşmesini tamamen veya kısmen hükümsüz kılmaları incelenmiştir. Sonuç olarak bağışlama sözleşmesinin bağışlayan ve bağışlanan tarafından, bazı hallerde ise, üçüncü kişiler tarafından sona erdirilebileceğini tespit etmiş bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Remittance is basically the generosity feeling in people and a legal procedure which is met from ancient times in the social life. Law maker regulated in the second section named various types of commitments of Our Code of Obligation by considering the role of remittance contract in the social life. Although this kind of procedure is met frequently in the social life, systematic Works that examines definition of the remittance concept, causes of termination and consequences of this situation in terms of parties and third persons are not placed so much in the doctrine. We made evaluations about remittance contract examined in the section of contracts that pursue the transfer of property of something purpose without detailing in private codes of obligation in general by comparing remittance contract with similar procedures and examining conditions that terminate the remittance contract and its effect on the parties and third persons in our research.In the first part of the thesis, forgiveness agreement was examined in general. In this part, description, nature and components of forgiveness, and types of forgiveness were discussed briefly. In the second part of thesis, cancellation of forgiveness agreement through legal transactions was searched. And in the third part of thesis, partly or wholly invalidation of forgiveness contract by the third parties was examined. In conclusion, we found that forgiveness agreement can be cancelled by forgiving and forgiven party and in some cases, by the third parties.