Feminist consciousness: Unless and On Beauty
Feminizm bilinci: Unless ve On Beauty
  1. Tez No: 287714
  2. Yazar: PINAR DURGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARPİNE MIZIKYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde Yirmi birinci Yüzyıl romanında feminist bakış açısı kullanılarak kadın karakterlerin feminizm bilincinin irdelenmesi amaçlanmıştır.Giriş bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. Giriş bölümünün birinci kısmında başlıca feminist kuramcıların konuya yaklaşımları verilmiştir. Giriş bölümünün ikinci kısmı Zadie Smith'in yazdığı On Beauty ve Carol Shields'in yazdığı Unless romanlarıyla ilgilidir. Bu kısım romanlarda ele alınacak temel konuların bir tanıtımıdır.Tezin ilk bölümünde ana tema psikolojik baskı olup bu bölümde iki tür baskıdan söz edilecektir: kadınların cinsel nesne olarak görülmesi ve toplumsal kadın rolleri. Bu bölümde kadınların toplum içinde bulundukları pozisyon nedeniyle hissettikleri baskıdan bahsedilmektedir. Bu bölümün amacı kadın özerkliğinin gelişiminin kadınların cinsel nesne olarak görülmesi ve kalıplaşmış kadın rollerinin doğal baskısı tarafından büyük ölçüde engellendiğinin gösterilmesidir.Kadınların özgürleşme teşebbüsleri İkinci ve Üçüncü Bölümlerde verilmektedir. Kadın özerkliği ve kadın dayanışması kadınların özgürleşmeleri açısından en etkili yöntem olarak gösterilmiştir. Bu bölümler kadın özerkliği ve dayanışmasının örneklerini vermeyi amaçlamaktadır.Sonuç Bölümü kadın özerkliğinin gelişimi bakımından feminist bilincin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to present the feminist consciousness of the female characters in the two twenty-first-century novels with a view of contemporary feminist theory.The Introduction consists of two parts. In the first part of the Introduction, the approaches of major feminist theorists are introduced. The second part of the Introduction is about the novels: On Beauty by Zadie Smith and Unless by Carol Shields. This part gives an account of the novels as a familiarization of the main points to be analyzed.In Chapter I, the main theme is psychological oppression which is examined in terms of two oppressive structures: sexual objectification and constructed female roles. In this chapter, the psychological pain women feel due to their position is shown. The aim of this chapter is to demonstrate that women?s development of autonomy is extensively hampered by the oppressive nature of sexual objectification and stereotyping.Women?s attempts for liberation are presented in Chapter II and Chapter III. Female autonomy and female solidarity are considered as the most effective ways for the emancipation of women. These chapters aim at displaying examples of autonomy and solidarity.The Conclusion part underlines the importance of feminist consciousness for the development of female autonomy.