XIX. yüzyıl Osmanlı Irak'ında edebi ve kültürel çevre
The lliterary and cultural environment of the Ottoman Iraq in XIX. century
  1. Tez No: 287720
  2. Yazar: İBRAHİM ŞABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Eastern Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tezimizin konusunu, XIX. yüzyıl Osmanlı Irak'ında edebi ve kültürel çevre oluşturmaktadır. Bu yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin hilafet merkezi olan İstanbul ile hemen hemen diğer bütün vilayetlerinde farklı aralıklarla da olsa edebi kalkınmanın yaşandığı bir yüzyıldır. Irak'ta, modern edebi kalkınma Osmanlı Devleti'nin hilafet merkezi İstanbul ile Mısır, Lübnan ve Suriye gibi Arap vilayetlerinden yaklaşık yarım yüzyıl sonra XX. yüzyılın başlarında filizlenmeye başlamıştır. Ancak Irak'taki bu edebi kalkınmanın tohumları XIX. yüzyılda atılmıştır. Burada edebi kalkınmanın öncülerinin yetiştiği yüzyıl da olan 1800-1917 yılları arasında Irak'ın kısa tarihi ve coğrafyası hakkında bilgi verdikten sonra kültürel çevre başlığı altında bu dönemin eğitim, çeviri, matbaa ve kütüphane faaliyetleri; edebi çevre başlığı altında ise bu dönemin şiiri, nesri, tiyatrosu, öyküsü, romanı ve dil ile belagat çalışmaları ele alınmış ve bu alanlarda eser kaleme almış olan belli başlı şair ve yazarlar hakkına kronolojik sıra takip edilerek bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the literary and cultural environment of Ottoman Iraq in XIX. century. In this century, the center of the Caliphate of the Ottoman Empire Istanbul, albeit at different intervals with almost all other provinces is experienced of literary development. In Iraq, the modern literary development began to sprout in the beginning of the XX. century after nearly half a century from the center of the Caliphate of the Ottoman Empire Istanbul and Arab provinces such as Egypt, Lebanon and Syria. However, the seeds of the literary development in Iraq began to be sowen in the XIX. century. Here, between the years 1800-1917 that is the century that the pioneers of the literary development were grown, after giving information about Iraq's short history and geography, under the title of the cultural environment of this period education, translation, printing and library services of this period and under the title of literary environment the poetry, prose, theater, story, novel, language and rhetoric studies were discussed and given information about the major poets and writers who had written work in these areas by following the chronological order.