Avrupa Birliği'nin su kaynakları ve yönetimi; bütünleşik su kaynakları yönetimi
Water resourses water resources management across european union; integrated water resources management
  1. Tez No: 287719
  2. Yazar: NİCOLAE CASİADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde su ile ilgili hâkim görüşler küresel ısınma, hızlı nüfus artışı ve artan kirlilik oranı gibi etkenlerden dolay tatlı su kaynaklatın hızla tükenmekte olduğu ve acil tedbirlerin alınması gerektiği tezine dayanmaktadır. Birleşmiş Milletler, İMF, Dünya Su Konseyi, Dünya Bankası vs raporlarına bakılırsa, küresel ısınma ve su krizi insanlığı tehdit eden iki önemli tehlike olduğu konusunda tek sestir.Avrupa Birliği'ne bakıldığında, kıta genelinde bölgesel farklılıklarla beraber yer altı ve yer üstü su kaynaklarının mevcut talebi fazlasıyla karşılayabileceği ortaya çıkıyor. Dolaysıyla, su kaynakları yönetiminde miktardan ziyade, tatlı su kaynakların kalitesinin korunmasına odaklanılmıştır. GIS ve uzaktan sondalama gibi yeni teknolojiler ile kendi su kaynaklarını ölçme değerlendirme konusunda önemli ilerlemeler kaydetmesiyle birlikte su kaynakları yönetiminde özgün bir formül üretmiş olduğu söylenemez. Nitekim AB'nin kendi su politikasında uluslar arası gelişmelere paralel bir eğilim izlediği ortaya çıkıyor.Zamanla su kaynakları yönetimi birçok ekonomik, toplumsal ve çevresel ve hatta siyasi boyutları kapsayarak, giderek karmaşık bir hale gelmiştir. Avrupa Birliği yetkilileri su kaynakları yönetiminde havza bazlı bütüncül bir yaklaşım benimsemiş ve bütünleşik su kaynakları yönetimi (BSKY) modelini bazı zayıf yanları kabul edilmekle birlikte bu karmaşıklıkla baş edebilecek bir model olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays the most widely spread view concerning the state of the world water resources is that due to a number of natural and antropogenic factors, such as global warming, rapidly increasing population and pollution, the world is runnig out of its freshwater resources, UN, World Bank, World Water Council and other global organizations in their reports warn the humanity against a looming global water crisis.Eoropean continent does not face the challeges faced by arid regions. The rate between available and renewable water resources shows clearly that Europe has more than enough water to meet its internal demand. Making use of cutting edge technology such as GIS and remote sensing European authorities made significant progress in assessing the continets freshwater resources. As to solutions in water resource management, it looks obviously that Europe didn?t produce an originam model of its own. İnstead it followed global trens in water resource management development.Over time\ water resources management became an increasingly complex issue, encompassing important economic, social, environmental an deven political aspects. An effective management model is needed in order to adress this complexity. Although acceptıng some shortcomıngs, European authorities had for long time regarded integrated water resource management (IWRM) approach as a model which could bring the solution and ensure a more effective use of freshwater resources across Europe.