İklim değişikliğinin Türkiye'nin güneybatı kıyılarında turizmin konfor şartlarına etkileri
Effects of climate change on tourism comfort conditions in Turkey's southwest coasts.
  1. Tez No: 287776
  2. Yazar: GÜLŞEN KUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Turizm, hava ve iklimle doğrudan bağlantılı olan önemli bir sektördür. Dolayısıyla da iklim değişikliklerine en duyarlı sektörlerden biri olarak kabul edilir. Aslında iklim değişikliği ile turizm birbirini tek yönlü değil karşılıklı olarak etkilemektedir. Turizm, iklim değişikliğinde hem mağdur hem de vektör durumundadır.Bu çalışmada iklim değişikliğinin ülkemizin Güney ve Güneybatı sahillerinde yer alan kıyı destinasyonlarındaki turizm konfor şartlarına etkisi araştırılmıştır. Seçili istasyonların iklimsel parametreleri öncelikle trend analizine tabi tutulmuş, asıl yöntem olarak ise Mieczkowski (1985) tarafından geliştirilen ve Turizm İklim İndeksi (TCI) olarak bilinen turizm faaliyetlerine uygun bir konfor ölçeği istasyonların iklim parametrelerine uygulanmıştır. Turizm İklim İndeksi (TCI) ölçeğinden elde edilen sonuçlar şu şekildedir: 1) Tüm istasyonlarda bahar yükseği turizm konfor modeli görülmüştür. 2)`'Zayıf'' kategoride adlandırılan -TCI değerlerinin tüm aylarda 40 ve altında olduğu- bir istasyona rastlanılmamıştır. 3)`'Optimal' kategoride olan -TCI değerlerinin tüm aylarda 80 ve üzeri olduğu- bir istasyon bulunmamaktadır. 4) İstasyonların genelinde yaz mevsimi turizm konfor değerlerinin en düşük olduğu mevsim olmuştur. Bu durum yaz mevsimindeki sıcaklık artışı ve nem koşullarından kaynaklanmaktadır. 5) Turizm konfor şartlarının kış mevsiminde de yüksek değerlere sahip olması çalışma sahasında turizmin on iki aya yayılmasına olanak sağlamaktadır. 6) İstasyonlar arasında turizm konfor şartlarının en uygun olduğu destinasyon Mayıs ayı ile Marmaris ve Nisan ayı ile Bodrum olmuştur. 7) İstasyonların hiçbirinde `TCI değerlerinin 90 ve üzeri olduğu, `'Mükemmel'' kategoride yer alan bir aya rastlanmamıştır.Gerek sürdürülebilir turizm planlamaları uygulamaları, gerekse de iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için bu ve benzeri çalışmaların sonuçlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an important sector, directly linked to weather and climate. Therefore, it?s considered one of the most vulnerable sectors to climate change. Essentially the climate change and tourism affect themselves reciprocatory further than one sided. Tourism has become both victim and vector of climate change.In this study, tourism comfort conditions of Turkey?s southern and southwestern seasides, located in coast destinations are investigated. Climate parameters of the selected stations are first subjected to trend analysis, then Tourism Climatic Index (TCI) as the main method, originated by Mieczkowski (1985) and known as a comfort scale suitable to tourism activities is applied to the parameters. The outcomes of TCI are;1) Bimodal-shoulder peak (Spring peak) tourism comfort clasification is seen in all stations. 2) ??Weak?? cathegory (TCI scores are 40 and less) is not seen in any of stations. 3) ??Optimal?? cathegory (TCI scores are 80 and above) is not seen in any of stations. 4) For all stations summer season has the lowest tourism comfort. This stuation is related with the temperature rising and moisture affect. 5) The high values of tourism comfort conditions in winter season provide the spreading of tourism through 12 months. 6) The most suitable destinations among the stations are Marmaris in May and Bodrum in April. 7) `?Excellent?? cathegory (TCI scores are above 90) is not seen in any month for any station.Both implementation of sustainable tourism plans and to decrease the negative impacts of climate changes this and such studies are needed to be considered.