Yüksek öğretimde yabancı dil olarak İngilizce öğrenme sürecinde yanlış çözümlemesi bağlamında ilgeç odaklı iyileştirici bir uygulama
A remedial teaching on prepositions in the context of error analysis during the process of learning English as a foreign language in higher education
- Tez No: 287777
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenme sürecinde öğrencilerin hedef dili üretirken bazı yanlışlar yapmaları kaçınılmazdır. Bu yanlışların ayrıntılı bir biçimde incelenmesi ve bunun sonucunda öğrencilerin hangi yapılarda ve hangi nedenlerle yanlış yaptıklarının ortaya çıkarılması yabancı dil öğretimi açısından büyük önem taşımaktadır. Böyle bir inceleme öğrencilerin karşılaşabilecekleri güçlükleri saptayarak bu olası güçlüklerin aşılması amacıyla öğretmenlerin iyileştirici uygulamalar hazırlamasını olanaklı kılacaktır. Her dilin kendine özgü bir yapısı olduğu için yapılan yanlışların saptanması ve yorumlanması sonrasında ortaya çıkacak sonuçlar kuşkusuz öğrencilerin anadili ve öğrenilmekte olan hedef dil arasındaki ilişkiyi de yansıtacaktır. Duruma Türkiye'de sürdürülen İngilizce öğretimi açısından bakıldığında, öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce öğrenme sürecinde sıklıkla yanlış kullandıkları dilbilgisi konularından önemli bir tanesinin ilgeçler olduğu görülmektedir. Anadilinin olumsuz etkisi sonucu yapılan benzer ilgeç yanlışlarına yalnızca aynı anadiline sahip olan öğrenciler arasında belirgin bir sıklıkla rastlanır. Dolayısıyla bu tür yanlışlara odaklanmak ve bunların giderilmesine çalışmak, aynı anadilini paylaşan öğrencilerin ortak yanlışlarını azaltacağı için yabancı dil öğretimine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu görüşler doğrultusunda geliştirilmiş olan bu tez çalışmasında anadili Türkçe olan öğrencilerin anadillerinin olumsuz etkisi sonucu yanlış kullandıkları ilgeçler temel alınmış ve bu ilgeçlerle ilgili yapılan yanlışların giderilmesini sağlayabilecek iki farklı yol içeren bir iyileştirici uygulama önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of learning English as a foreign language, it is inevitable for students to make mistakes when they produce the target language. It is also of great importance in terms of foreign language teaching to analyse these mistakes in detail and find out, as a result of this, in which structures and for which reasons students make mistakes. Such analysis will determine the challenges students might face and enable teachers to prepare remedial teaching activities in order to overcome these possible challenges. Since each language has its own peculiar structure, results obtained after determining and interpreting the mistakes will surely reflect the relationship between the students? mother tongue and the target language that is being learned. As for English education in Turkey, it has been observed that one of the important grammatical subjects students often misuse in the process of learning English as a foreign language is prepositions. Similar preposition mistakes which result from the negative effect of the mother tongue are seen at a significant frequency only among students sharing the same mother tongue. Hence, focusing on this kind of mistakes and trying to correct them will contribute greatly to foreign language teaching as they will decrease the number of common mistakes made by the students with the same mother tongue. Developed under the light of these opinions, this study has been based on the prepositions which Turkish native speaker students misuse due to the negative effect of their mother tongue, and it has suggested a remedial teaching activity consisting of two different ways that could help correct the mistakes in the use of these prepositions.