Mutluluk ve iktisadi parametreler üzerine bir inceleme
An analysis of happiness and economic parameters
- Tez No: 287809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Anakım iktisat için toplumun ?iyi oluşu? nesnel ölçütler ile kolayca anlaşılmaktadır. Nesnel ölçütleri belirleyen iktisadi parametreler uzun yıllardır bireylerin refahını da belirlemekte ve mutlulukla doğrudan ilişkisi olduğu düşünülmektedir bu suretle de iyi oluşu ölçmede en objektif kriter mutlak gelir olarak kabul edilmiştir. Fakat son dönemlerde mutluluk ekonomisi adı altında yapılan çalışmalarda sadece gelirin mutluluk üzerinde etkisi olmadığı görülmüş, gelirden başka bir çok bağımsız değişkenin de mutluluk ve yaşam memnuniyeti üzerinde etkisi ortaya çıkmıştır. Bu tezde de iktisadi parametrelerin mutluluğu açıklamadaki etkisi araştırılmıştır. Bu nedenle de Hollanda'da yaşayan iki ayrı kültürün mutlak gelirlerine bakılmış ve Faslılara nazaran daha yüksek gelire sahip Türklerin yaşamdan memnuniyetleri ve mutlulukları incelenerek hangi değişkenlerin mutluluklarını etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between subjective well being and economic factors has long been a contested issue. Until the last few decades, neo-classical economic theory put emphasis on the role of ?objective? measures such as GDP per capita, employment and education; yet, increasing attention has been paid to ?subjective? measures that depend on responses to questions on personal happiness or general life satisfaction recently. In economic models economists generally assume that having more goods leads directly to greater overall welfare. It is assumed that absolute income levels are the primary determinant of individual well-being. However higher average incomes are not associated with greater average happiness across countries Many factors have been found to affect Subjective Well Being. Demographic variables such as age, gender, race, employment status, religion, and marital status have all been found to affect happiness in certain degrees. Personality, behavior, and health also appear to influence happiness. In this paper I investigate the role of several socio-economic and non-economic factors like absolute and relative income, education and religion to explain the differences of happiness levels of Turkish and Moroccan Immigrants in the Netherlands by using ordered logit model.