Kazakistan'ın ekonomik yapısı ve Türkiye ile dış ticari ilişkileri
Kazakhstan's ekonomic structure and foreing trade relations with Turkey
  1. Tez No: 287808
  2. Yazar: ANAR BEISBEKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağımsızlığına kavuştuktan sonra Kazakistan'ın dış ticari ilişkilerinin nasıl geliştiği ve bu ilişkiler içinde Türkiye'nin yeri ve rölünün ne olduğunu açıklamak ve tartışmaktır. `Kazakistan'ın Ekonomik Yapısı Ve Türkiye ile Dış Ticari İlişkileri' isimli bu çalışma ile birkaç sektörde faaliyette bulunan Türk firmalarının Kazakistan ile sadece ikili ticaret ilişkilerinin kurulması ya da geliştirilmesi değil, yatırım imkanlarının da incelenerek yatırımcılara yardımcı olunması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesinde katkıda bulunmak ve Kazakistan'ın ekonomisinın gelecekte ihtiyaç duyulabileceği sektörleri ele alarak araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain and to discuss how external commercial relations of the Kazakhstan be developed after gaining it is independence and the role and place of the Turkey in this relations. In the work ?Kazakhstan?s Economic Structure and Foreign Trade Relations With Turkey? was aimed to analyze not only the development of the bilateral trade relations? establishment between Turkish operating in a few sectors companies and Kazakhstan but also help the investors having examined Kazakhstan?s investment opportunities. Towards this aim is the contribution to the development of the bilateral relationships between Turkey and Kazakhstan and the research of essential sectors for the future of Kazakhstan?s economy.