Yazılı basında üç büyükler ve anadolu kulüpleri ayrımı
Seperation of anatolian clubs and three big clubs at the written media
- Tez No: 287824
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, ?Yazılı Basında Üç Büyük İstanbul Kulübü ve Anadolu Kulüpleri Ayrımı? başlığı altında dünyada ve Türkiye'de en fazla ilgi gören, sayısal izleyici çokluğu ile en önde, en yoğun biçimde yazılı ve görsel yayınlarda hakkında haber yaratılan ve insanların günlük hayatı içinde, ekonomik, sosyal ve toplumsal paylaşımda en öne çıkan futbol olgusu ele alınmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde futbolun tarihsel geçmişi ve bir kültür olarak gelişim serüveninde bugün sosyal, ekonomik ve toplumsal hayatımıza yansıyan ağırlığı incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de futbolun doğuşu ve gelişimi, üç büyük kulübün kuruluşu ve başarılarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de futbol ile yazılı basın ve birbirleri üzerine etkileri, yazılı basında futbol kulüpleri ayrımcılığı, iletişimin sürükleyicisi olan spor medyası profesyonellerinin görüşleri ile zenginleştirilmiştir. Bu durumun nedenleri-etkenleri, literatür taraması ve niteliksel-niceliksel analizlerle elde ettiğimiz bulgularla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study,under the title of“The Differenciation of Three Major İstanbul Football Clubs and Anatolian Football Clubs In Written Media”,the football phenomenon has been considered as the fact being; the most interested globally and in Turkey ,ahead of many with its high number of audience,the most discussed and news released about in written and visual media,existant in daily life of people together with economic, social and public sharingIn the first part,historical background of football and its weight reflected to our social ,economic life in its development process as a culture has been searched. In the second part, the rise and development of football in Turkey,establishment of three major football club and achievements of them have been included. In the third part ,the effects of football and written media on each other,the differentiation of football clubs in written media has been analyzed by enriched views of sport media professionals who are the drivers of communication. Causes-factors for this case have been set by literature searching and findings as result of qualitative-quantitative analysis.