Türk İdare Hukuku'nda alternatif uyuşmazlık çözüm yolları
Alternative dispute resolution methods in Tukish Administrative Law
- Tez No: 287825
- Danışmanlar: PROF. DR. İL HAN ÖZAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Çalışmamızda, son yıllarda yargı sistemlerindeki niceliksel sorunlara yönelik çözüm arayışları neticesinde ortaya çıkan yargıya alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının idare hukuku içindeki yeri ele alınmıştır.Bu kapsamda, öncelikle yargılama usulüne alternatif olarak ortaya atılan ?alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri?nin ne oldukları, çeşitleri, ortaya çıkış sebepleri, bu yöntemlere ilişkin eleştiriler, ardından, idare hukuku düzenlemelerine alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yansımaları irdelenmiş ve hangi kapsamda bu yöntemlerin idare hukuku alanına dahil edilebilecekleri ortaya konmuştur.Türk İdare Hukuku bakımından da durumun araştırılması, öncelikle idari uyuşmazlığın karakterlerinin ortaya çıkarılması suretiyle bu uyuşmazlığın esas çözüm yeri olan idari yargının anayasal görev alanına ilişkin belirlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda da idare hukukunda hangi alternatif yöntemlerin nasıl kullanıldığı, yukarıda irdelenen anayasal görev alanı çerçevesinde incelenmiş ve bu kapsamda alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri önündeki engeller saptanarak bunlara ilişkin düzenlemelere ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, place of alternative dispute resolutions that emerged to ease case load of courts has been discussed.In this context, first of all description, varieties, reasonings and critics of alternative dispute resolution methods have been laid down. Secondly, reflections of alternative dispute resolutions to administrative law regulations have been discussed and how to implant them to administrative law area was set forth.In Turkish Administrative Law context, characteristics of administrative dispute and constitutional duty of administrative courts - place to resolve such disputes- have been laid down. In this context how and what type of alternative dispute resolution methods is being used in Turkish Administrative Law has been discussed. And addititonally, bars to use alternative methods for administrative disputes and reccomendations to regulate them have been set forth.