Son dönem Osmanlı mimarisinde mimarbaşılık müessesesi ve Mimar Kemalettin Okulu (1909-1927)
The organization of chief architecture in the late period Ottoman architecture and Mimar Kemalettin?s school(1909-1927)
- Tez No: 287823
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
1900'lerin İstanbul'u, Fransa ve Almanya'da eğitim görmüş Müslüman mimarlar tarafından değiştirilmiş ve yeniden imar edilmiştir. Bu mimarlar tüm Avrupa'da neo-klasik binaları görmüşler ve Osmanlı başkenti İstanbul'a deneyimlerini getirmişlerdir. II. Abdülhamid döneminden sonra siyasal parti olarak İttihat ve Terakki'nin Osmanlı topraklarında iktidara gelmesiyle, partinin ideolojisi yeni nesil mimarların görüşleriyle örtüşmüştür.Bu çalışmanın amacı Avrupa ve Osmanlı Neo-klasik deneyimini tarihsel ve politik arka planlarını da göz önünde bulundurarak benzerlikleri ve farklılıklarıyla tartışmak ve İstanbul'daki mimari dönüşümü örnekleriyle anlamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Istanbul was changed and rebuilt by the Muslim architects especially who were educated in the European schools in France and Germany in the 20th century. They saw the different neo-classic buildings over all the Europe and brought their experience to the Ottoman capital, Istanbul. After the rule of Abdulhamid II, Ittihat ve Terakki as a political party came to power in Ottoman territory. The ideology of the party was overlapped the new generation architects? ideas.The aim of the study is to discuss the European and Ottoman neo-classic experience with differences and similarities by taking into consideration their historical and political background and to try to understand the architectural transformation in Istanbul via the different samples.