Kadının güçlendirilmesinin hukuksal boyutu: Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu
Legislative aspects of women's empowerment: Turkey Bar Association Commision on Women's Law
- Tez No: 287826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada kadınların adalete erişimini sağlayan hukusal mekanizmalar Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu ?TÜBAKKOM? ve Adli Yardım incelenmiştir. TÜBAKKOM, kadının hukuksal olarak güçlendirilmesi için Türkiye Barolar Birliği içinde kurulmuş bir üst kuruluştur. TÜBAKKOM, 1990'larda kadın hareketinin bir meslek kuruluşu içinde kurumsallaşmasını sağlaması bakımından önemli bir örnek olduğu için seçilmiştir. Konu ile ilgili olarak kadın hukukçularla ve feminist aktivistlerle sözlü görüşmeler yapılmıştır. TÜBAKKOM'un, kadınlara karşı ayrımcılık içeren yasa hükümlerini değiştirmek, konu ile ilgili uluslararası taahhütlerin yerine getirilmesi için bir baskı grubu olmak ve kadınların adalete erişimini sağlamak amaçlı faaliyetleri incelenmiştir. TÜBAKKOM'un bütün bu faaliyetlerinin yanısıra kadın hukukçuların barolar ve Türkiye Barolar Birliği karar alma mekanizmalarında yer alabilmelerinin mücadelesini vermesi de önemlidir.TÜBAKKOM, kadınların adalete erişimini Adli Yardım mekanizması ile sağlamaktadır. Adli yardım ekonomik gücü olmayan kişilerin adalete erişimini sağlamaktadır. Toplumda bazı kesimlerin adalete erişmesinin önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen ?adalete erişim hakkı? bilhassa kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Kadınların haklarını kullanabilmelerinin önünde; toplumsal, siyasal, kültürel, hukuksal, ekonomik engeller mevcuttur. Adli yardım sayesinde kadınlar adli makamlara ulaşabilmekte, haklarını talep edebilmektedirler. Bunun için adli yardım dava dosyaları incelenmiştir. Bu çalışma ile kadınların adalete erişimini sağlayan ve kadınları güçlendiren hukuksal mekanizmaların çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the mechanisms which enable women to access the justice system, namely ?TUBAKKOM? (Union of Turkish Bar Associations Women Law Commission) and Legal Aid. TUBAKKOM is an upper body founded within the Union of Turkish Bar Associations to strengthen women judiciously. TUBAKKOM was selected because it is a good example of the institutionalization of the women?s movement in the 1990s in a professional organization. Interwievs made with the women lawyers and feminist activists. This thesis also examines the activities aiming to change the provisions of discrimination against women, to become an influential group in order to put all international liabilities into force, and to facilitate women?s access to justice. Besides all the activities of TUBAKKOM, the organization also strives to get women to participate as legal practitioners and decision makers in Bars and the Union of Turkish Bar Associations.TUBAKKOM, provides the women?s access to justice with the Legal Aid mechanism.Legal Aid provides people with no financial strength the opportunity of getting access to justice. ?The right to access to justice,? which aims to eliminate all the barriers to access to justice for some people, is crucially important for women. There are some social, political, legal and economical barriers for women to use their rights. Through Legal Aid, women are able to access judicial authorities and claim their rights. For this reason Legal Aid files and cases are observed. This thesis aims to reveal all the activities of the judicial mechanisms which enable women to access justice and strengthens them judiciously.