Sovyet sonrası Estonya'nın siyasi yapılanma sürecinin tarihsel arka planı
Historical background of post-soviet Estonia?s political restructuring process
  1. Tez No: 287828
  2. Yazar: DAMLA KABAKUŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Baltık ülkeleri, Sovyet öncesi dönemdeki bağımsızlık deneyimleri ile diğer Sovyet ülkelerinden ayrılmaktadır. Bu çalışmada ele alınan Estonya örneğinde, 1918 yılında başlayan ve bir süre kesintiye uğradıktan sonra tekrar devam eden bağımsız devlet yapısı, temel aktörleri ile ortaya kondu. Etnik çeşitlilikten 1991 sonrası vatandaşlık sorununa kadar uzanan azınlık sorununun iç ve dış politikaya etkileri ön planda tutuldu.Araştırmada Baltık ülkeleri ile ilgili yazılmış temel eserlerin yanı sıra birçok süreli yayın tarandı. Ayrıca Estonya Cumhuriyeti resmi kurumlarından konuyla ilgili bilgi alındı.Estonya'nın bağımsızlığını elde etmesinde topyekun bir hareketten ziyade, az farkla da olsa çoğunluğun mücadelesinin etkili olduğu sonucuna varıldı. Bölünmüş toplumsal yapı ve etnik çeşitliliğe rağmen demokratik, bağımsız ve AB üyesi bir Estonya Devleti kuruldu.
Özet (Çeviri)
The Baltic States differ from other republics of the Soviet Union by their experience of independency in pre-Soviet period. In Estonia example, which is the subject of this study, the independent structure of state, which was interrupted for a while and continued afterwards, is put forth with its principal actors. The effects of minority issues to domestic and foreign policies which extending from ethnical diversity to the problem of citizenship after 1991 are given particular importance.In this research in addition to basic sources written about the Baltic States, a lot of periodicals were inquired. Also information on the subject were received from official institutions of the Republic of Estonia.It is concluded that rather the struggle of slightly higher majority than a massive movement was effective on the achievement of Estonia?s independence. Despite the split of social structure and ethnic diversity, democratic, independent and an EU member state Estonia was established.