Türkiye'deki terörizmin işsizlik üzerine etkileri
The effects of terrorism on unemployment in Turkey
  1. Tez No: 287827
  2. Yazar: KÜRŞAD HACITAHİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. RECEP SEYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde görülen en önemli iki sorun bulunmaktadır. Bu sorunlar ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile alakalı olmayıp, gelişmiş ülkeler de olsa, gelişmekte olan ülkelerde olsa, ya da geri kalmış ülkelerde olsa görülebilmekte ve ülkeleri zor duruma düşürebilmektedir. Bahse konu sorunlar; işsizlik ve terörizmdir. İşsizlik konusunun kaynağı, zaman zaman dünyayı sarsan küresel ekonomik burhanlar olabildiği gibi, daha çok ülkenin iç dinamiklerinden kaynaklanan olumsuzluklardan ortaya çıkan bir durumdur. Ancak terörizm ise, iç sorunlardan çıkmış gibi görülmekle birlikte, gelişip büyümesi ülkeyi tehdit edecek boyuta ulaşması, tamamen dış ülkelerin vermiş oldukları desteklerle gerçekleşen ve uluslararası nitelik kazanan günümüz casusluk oyunlarının bir sonucudur.Tarihin her döneminde, ülkeler arası menfaatler her zaman çakışmış ve bunun sonucunda tarihte yerini alan çok büyük savaşlar meydana gelmiştir. Tarihi süreç içerisinde birçok alanda değişiklikler olarak, günümüzün bilgi ve teknolojik çağına gelinmiştir. Eskiden kuvvet kullanarak ve savaş yapılarak ülkelere zarar verme yöntemi de bu değişmelerden nasibini alarak, yerini psikolojik savaş, ekonomik yaptırımlar, casusluk ve terörizm yöntemlerine bırakmıştır.Osmanlı döneminden itibaren Anadolu coğrafyasında düzenlenen bu oyunlar, genç Türkiye'nin kurulduğu günden günümüze kadar değişik senaryolarla karşımıza çıkmaktadır. Tarihte yaşanmış birçok olaydan dolayı, Türkleri ve kurdukları devletleri parçalamak isteyen emperyalist güçler, ülkemizde kurdurdukları Marksist-Leninist Komünist sol terör örgütlerine ve yine Marksist-Leninist Komünist Bölücü Terör örgütü PKK'ya destek vererek Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin zarar görmesini ve parçalanmasını istemektedirler.Bu çalışma, geçmiş tarihe bir yolculuk yaparak, geçmişte yaşanmış olaylardan ders çıkarmayı, ülkede yaşanan terör olaylarının nedenlerini, terör olaylarından dolayı ülkenin nasıl zarar gördüğünü, terörle mücadeleye yapılan harcamalar nedeni ile başta GAP olmak üzere diğer yatırım yerlerine yeteri kadar yatırımın yapılamamasından dolayı var olan işsizliğe yeni işsizlerin nasıl katıldığını tespit etmiş ve bu tespitlere yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, there are two major problems which are common in many countries.These problems are not only related to the development levels of the countries,because they can be seen even developed ,in process of developing or underdeveloped countries and drive them to a fall. Mentioned problems are unemployement and terrorism.Although the economic crises that shock the world from time to time is seen as the source of the issue of unemployement,the real source is the negativities resulting from the countries? internal Dynamics.Although terrorism is seen as if internal problems its development and reaching the growth size that would threaten the country,is a result of espionage which come true through the supports by the foreign countries and winning the international quality.In every period of the history,interests between countries are always overlapped and a result of this,big battles in history occured.In historical proccess changes happened in many areas,so today?s information and technological era has come. In the past, by using force and making war people give harm to the countries but together with these changes the method of giving harm has given place to psychological warfare,economic sanctions,espionage and terrorism.Since Otoman period ,such games have taken place in the georaphy of Anatolia and from the foundation of Turkish Republic to the present day these games go on appearing in different scenarios.Because of many incidents that took place in history,the imperialist powers who want to smash the Turks and their states by establishing Marxist Leninist Communist left terrorist organizations and also by supporting the separatist terrorist organization PKK would like to divide into peaces and gave harm to the Republic of Turkey.In this study,by making a trip to the past history ,new solutions presented.The lessons should be taken from the past experiences.It should be seen that because of the causes of terrorist incidents in the country due to the terrorist events,how the country was damaged and because of the expences made for the fight against terrorism, investments could not be made to the GAP and the other investment areas.Due to these reasons this unemployment rise up gradually.İn this study these reasons are determineted and solutions has been peresented.