Çevre sorunlarının ormansızlaşmaya etkileri
- Tez No: 28784
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN İSTANBULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
II ÖZET“Çevre - Orman İlişkileri”bozulan çevre ekosistemlerin de önemli yer tutmaktadır. Çünkü ormanın çevresi ile olan ilişkileri iki boyutludur ; Ormanın çevreye etkisi, çevrenin ormana ektisi. Dolayısıyla“orman”, etkileyen ve etkilenen konumdadır. Bu çalışmada“çevre- orman ilişkileri”iki boyutta ele alınarak, ormansızlaşma olgusu çok genel olarak dünya ölçeğinde, özel olarakta Türkiye ölçeğinde; biçimleri, nedenleri, boyutları ve sonuçları incelenmiştir. En önemli sonuç, dünya'da, az gelişmiş ülke ormanları hızlı bir şekilde yıkıma uğramaktadır. Bu yıkım bütün dünyayı etkilemekte ve dünya sorunu olarak ele arınmaktadır. Yıkımın temel bir nedeni olarak“Eşitsiz Gelişme Yasası”,“gelişmiş ülkelerin”yıkımı önleyici çabalara, kaynak aktarma yoluyla çözümlenmeye çalışılmaktadır. Diğer bir temel neden olan“az gelişmiş ülkelerin”içsel dinamikleri, daha da artarak sürecektir. Dünyadaki çevre ile ilgili değişimlere şu genel yargı ile bakılabilir; ülkeler arasında ekolojik ve ekonomik bağımlılık bulunmaktadır. Türkiye'deki ormansızlaşma, ülkeye özgü nitelikleriyle kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Sonuçlan insan, hayvan ve diğer canlıların yaşamlarıyla son bulan ve sürekli artan eğilim içindedir. Anayasal ve yasal düzenlemeler daha çok iktidarı ele almak ve onu sürdürmek amacıyla ormansızlaşma eğilimine yönelik değiştirilmektedir. Orman içinde ve bitişiğinde yaşayan insanların tarım toprağı kazanmak, yakacak ve yapacak odun gereksinimini karşılamak, hayvanlarını otlatmak vs. amacıyla ormanları yasa ve teknik dışı kullanma ve ormancılık tekniğinin çeşitli nedenlerle uygulanamaması ormanların hem alan olarak hem de nitelik olarak azalmaktadır. Çalışma da biçimleri, nedenleri, boyutları ve sonuçlarıyla yer alan ormansızlaşma olgusu yaşamımızın“olmazsa olmaz”koşulu durumuna gelmiştir. Çünkü soluduğumuz hava kirlenmektedir, içtiğimiz su kirlenmektedir, üzerine bastığımız toprak alnınızdan kaymaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The relationship between environment and forest constitutes an important role in the impairment of environmental ecosystems. It is due to the fact that, the relations of forest with its surroundings have two dimensions; the impact of forest on environment and the impact of environment on forest. Therefore, forest is in the position of both“effect”and“cause”. In this study, by taking environment-forest relation in two dimensions, the results and dimensions of deforestation are analyzed both in macro level (global scale) and in micro level (Turkish scale). The very important result is that, in the world, the forests of less developed countries have been impaired at a high speed. This“ deconstruction ”that effects the whole globe is taken as a serious world problem. One of the fundamental reasons of deconstruction is“Unequal Development Law”to which developed countries are trying to find solutions by transferring funds to the attempts of preventing deconstruction. Additionally, the internal dynamics of less developed countries, which is another basic reason of deconstruction, is expected to continue at an increasing rate. Thus, it is possible to link the change in environment to the economic and ecological interdependency of countries. The deconstruction in Turkey has reached to the dimension that is large enough to worry about. The results of it have a tendency which leads to the end of other living being's life. Moreover, these results are continuously increasing. Constitutional and legal measures, prepared in order to get the political power and maintain it, cause“deforestation”. The people living in forests or near forests, in order to meet their needs of firewood and to feed their animals, use forest illegally and in adequately. In addition to this illegal and inadequate uses, for some reasons nonapplication of forestation techniques reduced both forest area and the quality of forests. With these methods, reasons, dimensions, and results, the phenomenon of deforestation has come to a situation that is“sine qua non”for our life, because the air we breathe and water we drink have been polluted and the soil on which we stand has slipped under our feet.