Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının Azerbaycan'a çevresel etkileri
Conflict of Azerbaijan - Armenia environmental impacts on Azerbaijan
- Tez No: 812456
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmanın Azerbaycan'a çevresel etkilerini analiz etmek amacıyla yazılmış olup öncelikle bu iki ülke arasındaki çatışmanın tarihinden bahsedilecektir. Bu tarihsel ele alış Çarlık Rusya döneminden başlamak suretiyle günümüze değin gelen kronolojik bir sunum niteliği taşımaktadır. Ardından çatışma ve çevre sorunları arasındaki ilişkinin teorik temellerini görünür kılmak adına, çatışmanın sebep olduğu çevre sorunlarının türlerini, bu türleri araştırma konusu edinen teoriler çerçevesinde ele alınacaktır. Tarihsel ve teorik zeminin oluşturulmasından sonra ise Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışma özelinde; çatışma olgusunun çevresel sorunlara yaptığı somut etki, Karabağ örneğiyle; görünür kılınacaktır. Böylelikle sonuç bölümüne gelindiğinde; çatışmanın literaltürel genel kabulün aksine; azımsanmayacak boyutlarda çevre sorunlarına sebep olduğu vurgulanacak ve çatışma kavramının da tıpkı küresel ısınma, biyo-çeşitliliğin azalması ve ormansızlaşma vb. çevre sorunlarıyla aynı kategoride ele alınması gerektiği önerilecektir. Bu çalışmanın önemi, ilk olarak çatışma ve çevre sorunları arasındaki ilişkiyi görünür kılmakken ikinci ve asıl olarak Azerbaycan özelinde bir örneklem sunmasıdır. Böylelikle hem çatışma ve çevre sorunları hem de Azerbaycan çalışmalarına katkı sunm edilmesi umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was written to analyze the environmental effects of the conflict between Azerbaijan and Armenia on Azerbaijan, and first of all, the history of the conflict between these two countries will be mentioned. This historical approach is a chronological presentation starting from the Tsarist Russia period to the present day. Then, in order to make visible the theoretical foundations of the relationship between conflict and environmental problems, the types of environmental problems caused by conflict will be discussed within the framework of theories that research these types. After the establishment of the historical and theoretical ground, in the context of the conflict between Azerbaijan and Armenia; The concrete effect of the conflict phenomenon on environmental problems, with the example of Karabakh; will be made visible. Thus, when it comes to the conclusion part; contrary to the general acceptance in the literature; It will be emphasized that the conflict causes environmental problems to a considerable extent, and just like global warming, reduction of bio-diversity and deforestation, etc. It will be suggested that environmental problems should be handled in the same category as environmental problems. The importance of this study is, firstly, to make visible the relationship between conflict and environmental problems, and secondly, to present a sample specific to Azerbaijan. Thus, it is hoped to contribute both to the relationship between conflict and environmental problems and to Azerbaijan studies.