1963?1964, 1967, 1974 buhranları çerçevesinde Kıbrıs meselesi ve Türkiye
Cyprus problem within the frame of 1963-1964, 1967, 1974 crisis and Turkey
  1. Tez No: 287843
  2. Yazar: NAZMİYE SİVRİSERVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN DÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, 1963-1964, 1967, 1974 Kıbrıs Buhranları çerçevesinde Kıbrıslı Türklere yapılan Rum saldırılarının ve şiddetinin boyutlarının artması üzerine yapılan Kıbrıs Barış Harekatının sebep ve sonuçlarını ele almaktadır. 1963'te Makarios'un Kıbrıs Anayasası'nı askıya alması ve Türk toplumuna karşı yürütülen saldırılar sonucu adadaki barış bozuldu. 1967 yılı Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kaderinde önemli bir yıl oldu. Bu dönemde meydana gelen olaylar Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çöküşüne ve adada özerk bir yönetimin kurulmasına yol açtı. 1974 yılında adayı Yunanistan'a bağlama amaçlı ve Yunanistan destekli bir darbenin ardından Türkiye adaya müdahale etmiştir. Müdahalenin ardından ada Kıbrıslı Türkler'in yaşadığı kuzey ve Kıbrıslı Rumlar'ın yaşadığı güney olarak ikiye bölünmüştür. Bu dönemde Kıbrıs Sorununun uluslararası bir boyut kazanması, uluslararası ilişkileri etkileyen önemli bir sorun olmuştur. Kıbrıs meselesi bugünün meselesi değildir. Zaman bakımından kökleri yıllar öncesine dayanan, tarafları bakımından; yerel, bölgesel, global aktörlerin dahil olduğu ve içeriği bakımından güvenlik, medeniyet ve yaşama dair birçok boyutları olan grift, kapsamlı bir uluslararası kriz ve çatışma alanıdır. Kıbrıs buhranları sebep ve sonuçları ile ele alınarak ilgili kaynaklar ışığında incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Kıbrıs, Türkler, Rumlar, Eoka, Enosis, Makarios, Rauf Denktaş
Özet (Çeviri)
This research reveals the cause and effect of the `Cyprus Peace Operation? due to the increase of the Greek attacks and violence to Turkish Cypriots within the frame of Cyprus Crisis in 1963-1964, 1967, 1974. Peace on the island was disrupted when Makarios called of the Cypriot Constitution in 1963 and also as a result of the attacks against Turkish people. The year 1967 was an important year to the destiny of the Republic of Cyprus. The incidents in that year brought about the collapse of the Republic of Cyprus and installation of a self-governing polity. In 1974 Turkey stepped in the island after a coup which was supported by Greek whose aim was to link the island to itself. After the interference the island split into two parts: North where the Turkish Cypriots live and South where the Greek Cypriots live. During this period when the Cyprus problem became an international event it also became an important problem that matters the international affairs. Cyprus problem is not today?s problem but its roots come from the very past in terms of time; it includes local, regional and global factors in terms of part and it is an extensive crisis and conflict area that possess many cases on safety, civilization and life. Cyprus Depression has been investigated by embracing its causes and effects in the light of related resources.Keywords : Cyprus, Turkhis, Rums, EOKA, Enosis, Makarios, Rauf Denktaş