Muğla-Kemerköy Termik santralının oluşturacağı çevre kirliliğinin ormanlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 28786
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
maksimum 385 pg/m3 kükürt dioksit + 77 pg/m3 azot oksitleri+ 25 pg/m3 toz arasında değiştiği tesbit edilmiştir. Kemerköy Termik Santralinin oluşturacağı kirliliği belirleyebilmek için Gauss dağılım modeliyle hesaplanan kirletici konsantrasyonları uygun grid sistemine ayrılmış 1/25000 ölçekli orman amenejman haritalarına İşlenerek, Yatağan Termik Santralinde elde edilen minimum öldürücü kirletici konsantrasyonunu aşan alanlarda eşdeğer zararların oluşacağı kabullenmesiyle termik santral etrafında zarar oluşacak alanlar belirlenmiştir. Ancak yapılan ekolojik araştırmalar sonucu Gauss dağılım modeliyle belirlenen öldürücü kirletici konsantrasyonlarını aşan alanlarda toplu orman Ölümlerinin 1. derecede hakim rüzgar yönünde gerçekliştiği, 2. derecede hakim rüzgar yönünde ise akut zararlar sonucu zaman zaman bitki ölümleri olmasına rağmen toplu orman ölümleri olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında Kemerköy Termik Santralinin, Yatağan Termik Santrali kadar toplu orman ölümlerine neden olmayacağı 100 pg/m3 SO2+20 pg/m3 NOx + 5 pg/m3 toz değerlerini aşan yaklaşık 1750 hektarlık orman alanında yer yer kurumalar olabileceği sonucuna varılmıştır. 120maksimum 385 pg/m3 kükürt dioksit + 77 pg/m3 azot oksitleri+ 25 pg/m3 toz arasında değiştiği tesbit edilmiştir. Kemerköy Termik Santralinin oluşturacağı kirliliği belirleyebilmek için Gauss dağılım modeliyle hesaplanan kirletici konsantrasyonları uygun grid sistemine ayrılmış 1/25000 ölçekli orman amenejman haritalarına İşlenerek, Yatağan Termik Santralinde elde edilen minimum öldürücü kirletici konsantrasyonunu aşan alanlarda eşdeğer zararların oluşacağı kabullenmesiyle termik santral etrafında zarar oluşacak alanlar belirlenmiştir. Ancak yapılan ekolojik araştırmalar sonucu Gauss dağılım modeliyle belirlenen öldürücü kirletici konsantrasyonlarını aşan alanlarda toplu orman Ölümlerinin 1. derecede hakim rüzgar yönünde gerçekliştiği, 2. derecede hakim rüzgar yönünde ise akut zararlar sonucu zaman zaman bitki ölümleri olmasına rağmen toplu orman ölümleri olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında Kemerköy Termik Santralinin, Yatağan Termik Santrali kadar toplu orman ölümlerine neden olmayacağı 100 pg/m3 SO2+20 pg/m3 NOx + 5 pg/m3 toz değerlerini aşan yaklaşık 1750 hektarlık orman alanında yer yer kurumalar olabileceği sonucuna varılmıştır. 120
Özet (Çeviri)
385 pg/m3 sulphur dioxide 77 pg/m3 nitrogenous oxides + 25 pg/m3 fly ash. In order to determine the pollution by Kemerköy Thermal Power Plant, polluting concentrations calculated by Gauss dispersion model were applied to 1/25000 scala forest management maps divided into suitable grid system. By presuming that the same damages will occur as in the areas exceeding the minimum killing pollution concentration obtained from the Yatağan Thermal Power Plant, the plots that there will be damages around the Thermal Power Plant were indicated. However, at the and of ecological observations, it was seen that the forest demolish in the areas exceeding the kliling pollution concentrations determined by Gauss dispersion model happened to be in the direction of ma degree dominant winds, and there was no forest demolish in the direction of 2nd. degree dominant winds althaugh sometimes plant demolishes can occur due to acute harms. As a result of these findinds it was concluded that Kemerköy Thermal Power Plant will not cause forest demolishes as much as that of Yatağan, and that there will occur some drying on about 1750 ha. forest area exceeding the values 100 ug/m3 SO2+ 20 pg/m3 NOx + 5 pg/m3 fly ash. 122maksimum 385 pg/m3 kükürt dioksit + 77 pg/m3 azot oksitleri+ 25 pg/m3 toz arasında değiştiği tesbit edilmiştir. Kemerköy Termik Santralinin oluşturacağı kirliliği belirleyebilmek için Gauss dağılım modeliyle hesaplanan kirletici konsantrasyonları uygun grid sistemine ayrılmış 1/25000 ölçekli orman amenejman haritalarına İşlenerek, Yatağan Termik Santralinde elde edilen minimum öldürücü kirletici konsantrasyonunu aşan alanlarda eşdeğer zararların oluşacağı kabullenmesiyle termik santral etrafında zarar oluşacak alanlar belirlenmiştir. Ancak yapılan ekolojik araştırmalar sonucu Gauss dağılım modeliyle belirlenen öldürücü kirletici konsantrasyonlarını aşan alanlarda toplu orman Ölümlerinin 1. derecede hakim rüzgar yönünde gerçekliştiği, 2. derecede hakim rüzgar yönünde ise akut zararlar sonucu zaman zaman bitki ölümleri olmasına rağmen toplu orman ölümleri olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında Kemerköy Termik Santralinin, Yatağan Termik Santrali kadar toplu orman ölümlerine neden olmayacağı 100 pg/m3 SO2+20 pg/m3 NOx + 5 pg/m3 toz değerlerini aşan yaklaşık 1750 hektarlık orman alanında yer yer kurumalar olabileceği sonucuna varılmıştır. 120