Boylu ardıç odununun yonga levha üretimine uygunluğu üzerine araştırmalar
Research on suitablety of particible board production of crimean juniper's wood
- Tez No: 28787
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
V. ÖZET Bu araştırma, Türkiye'de doğal olarak yetişen Boylu Ardıç odunlarının yongalevha üretiminde kullanılabilme olanakları konusunda laboratuar şartlarında gerçekleştirilmiştir. Deneme levhalarının üretimi için, İsparta'dan Boylu Ardıç odunları getirtilmiştir. K. T. U. Orman Fakültesi Yongalevha pilot tesislerinde, Kayın ve Kavak odunları da kullanılarak üç tabakalı üç tip yongalevha üreformaldehit tutkalı kullanılarak üretilmiştir. Tam kuru ağırlığına oranla dış tabakalarda % lO, orta tabakalarda ise % 8, tam kuru üre-formaldehit tutkalı kullanılarak üç tabakalı levhalar üretilmiştir. Sertleştirici olarak % 1 oranında amonyum klorür kullanılmıştır. Levhalar orta tabaka Ardıç, yüzey tabaka Kavak; yüzey tabaka Ardıç, orta tabaka Kayın; üst ve orta tabaka Ardıç olarak üç grup halinde üretilmiştir. Levhalar, pres sıcaklığı 130 < O, pres süresi lO dakika pres basıncı 24,5-28 , levha kalınlığı 20 (mm), dış tabakalar levha kalınlığının % 30 'nu, orta tabaka ise % 70'ini oluşturacak şekilde ve 56>;56 (cm) boyutlarında üretilmiştir. Deneme levhaları iki ay süre ile 20 ± 2 C C> ve % 65 ± 2 bağıl nem şartlarındaki klima odasında klimatize edildikten sonra deneyler için öngörülen boyutlarda kesilerek tekrar klima odalarına konmuştur. Örnekler üzerinde özgül ağırlık, su alma, eğilme direnci, yüzeye dik çekme direnci ve vida tutma gücü deneyleri yapılmıştır. Alınan sonuçlar istatistiksel olarak incelenmiştir. Basit varyans analizi ve buna bağlı Duncan testi yapılmıştır. -98-Üretilen yonga levhalar a ait deney sonuçlara aritmetik or t al a ma ol ar ak, Özgül ağırlık Kalınlığına Şişme Eği 1 me Di r enci Yüzeye Dik Çekme Vida Tutma GUcU Yüzeye dik yönde kp 123,333 112,533 118,500 Yüzeye paralel yönde kp 77,5 69,9 70 Sonuç olarak yüzeye dik çekme direnci, vida tutma gücü bakımından tüm levhalar standarda uygun, kalınlığına şişme ve eğilme direnci bakımından ise sadece C grubu levhaları standarda uygun bulunmuştur. Parafin kullanım oranının % 0,5'ten % l'e çıkarılması ile bu özelliklerin iyileşti ri lebi lecği gibi fabrikalarda uygulanan yongaların 200-300 < O gibi yüksek sıcaklıkta kurutulması ile levhada geriye yaylanma ve buna bağlı olarak kalınlık artımı ve su alma miktarında bir azalma olacağı söylenebilir. Ardıç odu nunun kabuksuz kullanılması ve taze halde yongal anması durumunda öteki özelliklerinde standarda uygun hale geleceği söyl enebi lir. Bu araştırma sonucunda doğal olarak yetişen Boylu Ardıç odunlarının yongal evha endüstrisi için yararlı bir hammadde olduğu sonucuna varılmıştır. -99-
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON SUÎTABLETY OF PARTICIBLEBOARD. PRODUCTION OF CRIMEAN JUNIPER'S WOOD. SUMMARY The purpese of the study is the possibility for the use of Crimean juniper (Juniperus excelsa) wood in the production of participleboard. Crimean Juniper grows natively in Turkey» For this purpese, sterm woods were taken -From İsparta. Apart from Crimean Juniper, poplar and beech wood was used. There types boards were produced? A - Middle layer s Juniper Surface layers s Juniper B - Middle layer ; Beech Surface layers s Juniper C - Middle layer s Juniper Surface layers : Poplar The chips were screened to remove any fine and coarse material, and dried to a misture content of % 4. There layers of boards were prepared by using % 10 urea formaldehyde glue for based on dry werght chips of auter layers, and % S for middle layer 7. 1 ammonium clorur and % 1 paraffin for each layers. The pres conditions were as in the following temperature 130 (°C), time 20 (min), closing time 70-80 (sec). Outer layers 30 "A percent of board thickness and middle layer 70 % pet of boards thickness. Board properties are as in the following s thickness 20 mm., dimensions 56>;56 cm. The tests were made on specimens conditioned at 20±2 and 65±5 percent relative hummudity. The following test were made according to T8 180 (1.978): density, thickness swelling £2 hr. immersion in water), bending strenght, internal bond strenght and screw holding ability. -100-The results are given blow as aritmetical means : A Density gr/cm 0,666 Thickness swelling % 7,65 Bending strenth kp/craZ 131,950 150,600 229,235 Tension strenth perpendicular to the 2 plane of the board kp/cm 7,78 7,74 7,48 Screw holding ability perpendicular to the plane of the board kp 123,333 112,533 118,500 Screw holding ability parallel to the plane of the board kp 77,5 69,9 70 -101-