Muğla-Kemerköy termik santralı soğutma suyu alma tesisi inşaatındaki temel problemleri ve uygulanabilir iyileştirme yöntemleri
Foundation problems in the construction of the cooling water in take installation of the Muğla-Kemerköy thermal plant and applicable methods of treatment
  1. Tez No: 16634
  2. Yazar: AYFER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi MU?LA - KEMERKÖY TERMİK SANTRALI SO?UTMA SUYU ALMA TESİSİ İNŞAAITNDAKİ TEMEL PROBLEMLERİ VE UYGULANABİLİR İYİLEŞTİRME YÖNTEMLERİ Ayfer ŞİMŞEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yard.Doç.Dr. Recep KILIÇ 1991, Sayfa: 51 Jüri : Prof.Dr. Baki CANİK Prof.Dr. Vedat DOYURAN Yard.Doç.Dr. Recep KILIÇ Türkiye Elektrik Kurumu tarafından Muğla ili, Milas ilçesi Kemerköy'de kurulması planlanan 3 x 210 MW gücündeki Kemerköy Termik Santralı'nın soğutma suyu denizden sağlanacaktır. Bu çalışmada, soğutma suyu boru güzergahı ile pompa tesislerinin yapılacağı alanın jeolojik yapısı ve temel zeminini oluşturan birimlerin jeoteknik özellikleri araştırılarak uygulanabilir iyileştirme yöntemi belirlenmiştir. Pompa istasyonu ve boru güzergâhında 4 tanesi karada, 5 tanesi denizde olmak üzere toplam 9 adet temel sondajı yapılmıştır. Ayrıca pompa istasyonu inşaat alanında ilave olarak 4 adet temel sondajı gerçekleştirilmiştir. Sondajlarda Standard Penetrasyon Testi (SPT) uygulanmıştır. SPT den alınan örselenmiş örneklerin yanısıra, birimlerin kayma dayanımı ve konsolidasyon özelliklerini incelemek üzere ince cidarlı tüp (Shelby tüpü) ile örselenmemiş örnekler de alınmıştır. Kuvaterner alüvyonlarına ait düşük plastisiteli az kumlu kil (CL), az çakıllı kumlu düşük plastisiteli silt (ML), uniform kum, siltli ve az çakıllı kum (SP- SM) ve siltli kum (SM) temel zemininin ana birimlerini oluşturmaktadır. Bu birimler yatay ve düşey olarak birbirine geçiş göstermektedir.11 SPT'den elde edilen N darbe sayılarına göre CL ve ML“sert ve çok sert”kıvamda, SM ve SP-SM“orta sıkı”dır. CL grubu zeminlerin serbest basınç dayanımı (qu) ortalama 85 kN/m2, kesme kutusu deneyi sonucuna göre kohezyon ortalama 26 kN/m2, içsel sürtünme açısı ortalama 3° dir. ML grubu zeminlerin ortalama serbest basınç dayanımı 85 kN/m2, kesme kutusu deneyi sonucuna göre ortalama kohezyon 60 kN/m2, içsel sürtünme açısı ortalama 5° dir. SM grubu zeminlerin kesme kutusu deneyi sonucuna göre ortalama kohez yon 0 ve ortalama içsel sürtünme açısı 30° olarak hesaplanmıştır. ML-CL grubu zeminlerin ortalama sıkışma katsayısı 0,026-0,017 cm2/kg, ortalama konsolidasyon katsayısı 4-9,4 cm2/sn arasında değişmektedir. Tüm kuyularda yeraltı suyu gözlenmiştir. Yeraltı su seviyesinin yüksekliği deniz seviyesinden ortalama 0,17 m yukarıdadır. Pompa istasyonu alanına gelecek su miktarı 2500 m3/gün, soğutma suyu alanına gelecek su miktarı 760 m3 /gün olarak bulunmuştur. Yapılan stabilite hesaplarında yeraltısuyunun var olduğu durumda en güvenilir olarak güvenlik sayısı 1/2 şev oranına göre pompa istasyonu alanında 0,916, soğutma suyu alma güzergahında 0,908 dir. Pompa istasyonunda yeraltı suyu nun olmadığı kabul edilip 1/2 şev oranına göre güvenlik sayısı 2, 12 olarak bulun muştur. SM, ML-CL grubu zeminlerin geçirimlilik katsayısı 1 x 10 3 ve 1 x 10 6 m/s arasmda değişmektedir. Kazı sırasında yeraltı suyunun gelmesini engellemek ve birimlerin geçirimlilik katsayısını düşürmek üzere deneme enjeksiyonları yapılmıştır. Enjeksiyon sonucu geçirimlilik 13 m den sonra 1 x 10"7 m/s olarak ölçülmüş olup istenen geçirimsizlik bu derinlikten sonra sağlanmıştır. Bu nedenle pompa istasyo nunda 23 m 'ye kadar kazı sınırları boyunca diyafram duvar, soğutma suyu alma güzergahında ise 10 m derinliğe kadar kazı sınırları boyunca diyafram duvar, 10 - 15 m arası kazı tabanına enjeksiyon yapılması uygun görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER; Jeolojik birimler, GeoteknikParametrelerJConsolidasyon, Kayma iSirenci, Permeabilite. Şev Stabilite si.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis FOUNDATION PROBLEMS IN THE CONSTRUCTION OF THE COOLING WATER INTAKE INSTALLATION OF THE MU?LA-KEMERKÖY THERMAL PLANT AND APPLICABLE METHODS OF TREATMENT Ayfer ŞİMŞEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Asst.Prof.Dr. Recep KILIÇ 1991, Sayfa: 51 Jury : Prof.Dr. Baki CANÎK Prof.Dr. Vedat DOYURAN Asst. Prof.Dr. Recep KILIÇ Cooling water of 3 x 210 mW Kemerköy Thermal Power Plant, planned to be installed at Kemerköy in Milas township of Muğla province by Turkish Electricity Authority (TEK), will be supplied from the sea. In this study; route of cooling water pipeline, geological structure of pumping installation area, geotechnical features of foundation forming units have been investigated and applicable method of treatment was tried to be found. A total of 9 boreholes consist of 4 in the land, and 5 in the sea were drilled along the route of pipeline and at the pumping station. Further 4 drillings were per formed in the construction area of pumping station. Standard Penetration tests are performed in the boreholes. Undisturbed samples have been taken by shelby tube to determine shear strenght and consolidation characteristics of units and disturbed samples by the SPT. Foundation soil is mainly composed of clay-rarely sand (CL) with low plas ticity, silty gravelly sand (ML) with low plasticity, uniform sand, silty sand-rarely gravel (SP-SM) and silty sand (SM) units consisting of Quaternary alluviums. These units show vertical and horizontal gradotions.IV According to the N values obtained from SPT, CL and ML are of“hard to very hard”consistency while, SM and SP-SM are“medium-dense”. Mean values of unconfined compressive strenght of the CL soil group, cohesion (c) according to shear strenght test, internal friction angle are 85 kN/m2, 26 kN/m2 and 30° respec tively. For ML soil group, 0 are 85 kN/m2, 60 kN/m2, 5° respectively. Mean values of c and Of of the SM soil group are 0 and 30°, respectively. Mean values of compressibility (Mv) and consolidation (Cv) coefficients of the ML-CL soil group are 0,026-0,017 cm2/kg and 4-9,4 cm2/sn, respectively. Ground water has been observed in all boreholes. The level of the ground water is in axerage 0,17 m higher than the sea level, water guantity which will come to the pumping station area has been found as 2500 nr /day and water guantity which will come to the cooling water area has been found as 760 m3/day. As a result of stability calculations, in case of ground water existance, the most reliable factor of safety (according to 1/2 slope rate) has been found as 0,916 in pumping station, and 0,908 in the route of cooling water intake system. According to 1/2 slope rate and considering the absence of ground water, factor of safety has been found as 2,12. Permeability coefficient of the soil groups (SM, ML-CL) changes between 1 x 1(P and 1 x 10“”m/sec. injection tests have been carried out so as to prevent ground water ingress durung excavation as well as to reduce the permeability coefficient of the aforementioned groups. As a result of these injections the permeability coefficient measured iş 1 x 10"^ after 13 m depth and the desired inpermeability has been observed below thes level. Therefore, the diaphragm wall should be built a long the excavation borders at 23 m depth in the pumping station and in the route of cooling water intake system in which enjections at 10 m depth should at the bottom of excavation also be performed between 10 - 15 m. KEY WORDS' Geological Units,Geotechnical.Parameters, Shear Strenght, Con solidation, Permeability, Slope Stability.