Demirköy'de sarıçam ve karaçam ağaçlandırma alanlarının toprak özellikleri üzerine araştırmalar
The Researches about the afforestation areas of crimean pine and sctch pine in Demirköy
  1. Tez No: 28792
  2. Yazar: MURAT DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
V. ÖZET Araştırmanın yapıldığı Demirköy, Kırklareli'nin 41° 49' 30" enlem ve 27° 46' boylamında yer alan,bir ilçesidir. Demirköy ve çevresi genel iklim bölgelerinden Karadeniz iklim bölgesinde bulunmaktadır (KANTARCI, 1979). Araştırma alanı tipik bir meşe optimu mudur. Yüksek yerlerde meşeye doğu kayını da karışır. Yöre ormanları uzun yıllar baltalık olarak işletilmiş, bunun sonucu olarak yer yer dejenere olmuş, ormanın artımı düşmüş ve fundalık sahalar gelişmiştir. Araştırmaya konu olan alanlar da bu duruma düşmüşler ve Orman İdaresi tarafından Haşlanarak ağaçlandırılmışlardır. Ağaçlandırmalar kuvarsit ve granit anakayalanndan oluşmuş topraklar üzerinde yapılmış, ağaçlandırmalarda tür olarak karaçam ve sarıçam kullanlmıştır. Bu araştırma ile kuvarsit ve granit anakayalanndan oluşmuş topraklar üzerindeki karaçam ve sarıçam ağaçlandırmalarım gelişme durumları ile bu ağaçlandırmalara ait ölü örtü ve toprak özellikleri arasındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar eldeedilmiştir: (1) Çam meşcereleri altındaki ölü örtüler, örnek alan 6 (ham humus) hariç kuru çürüntülü mul veya çürüntülü mul tipindedirler (2) Toprak derinliği sırt düzlüğünde en az olup, yamaç aşağı inildikçe artmıştır. (3) ince toprak miktarlarının toprak kesiti boyunca, Ah honzonundan birikme horizonuna doğru arttığı, birikme horizonunda en yüksek değere ulaştıktan sonra alt horizonlara doğru azaldığı görülmüştür. (4) Kil miktarlarımı (%gr) toprak kesiti boyunca, Ah horizonundan birikme horizonuna doğru arttığı, birikme horuzonunda en yüksek değere ulaştıktan sonra alt horizonlara doğru azaldığı görülmüştür. (5) Tüm azot (Nt) miktarı, toprak kesitlerine Ah horizonlarında en fazla olup alt horizonlara doğru azalmaktadırlar. (6) Örnek alanladaki ağaçladırmaların boy gelişmeleri toprak derinliğine bağlı olarak değişmektedir. (7) Granit anakayasından oluşmuş topraklar üzerindeki karaçam ve sarıçam ağaçlandırmalarının boy gelişmeleri, kuvarsit anakayasından oluşmuş topraklar üzerindeki karaçam ve sarıçam ağaçlandırmalarından daha fazladır. (8) Boy gelişmelerini ağaçlandırmamda kullanılan ağaç türlerine göre incelediğimizde; sarıçam, karaçama göre daha iyi boy gelişmesine sahiptir. -79-
Özet (Çeviri)
THE RESEARCHES ABOUT THE AFFORESTATION AREAS OF CRIMEAN PINE AND SCOTCH PINE IN DEMİRKÖY SUMMARY This research was carried out in Demirköy, a town of Kırklareli, at 41° 49' 30" latitude and 27° 46' longitude. Demirköy and its surrounding area has the Black Sea dimate of all the general dimates (KANTARCI, 1979), The Area of research is a typical optimun Oak. On the high ground Oaks were found mixed together with green beeches These forestts were used fer a long time as the copses, as a result of which some areas became degenerated, The deve lopment of the forest fell and heath or brushwood areas greew up. The areas subjected rese arch had the some results, The forestry commision, then cut down the trees in those areas and replanted there These afforestations using Crimean pine and scoteh pine was made in soil compozed from quartzite and granite parent materials. With this research we want to show the relation ships betuen the development of the afforestation of Crimean pine and scotch pire in the soil compozed from quartzite and granite parent materials and the characteristics of the forest litter and the soil in this afforestation in Demirköy and its surrounding area. As the results of this research the followings were found, (1) The types of the forest litters under the pine stands, excepting specimen 6 (moor) are dry f örna or förna, (2) The soil in the flat area is shallowest, as the area slopes the soil deepens. (3) A cross cut, from top ta bottom of the soil shawas that the amount of thin soil inc reases from an Ah horizon to the illuvial horizon. When it reaches the highest level in the il- luvial horizon, the amount of thin soil decreases in the horizons below. (4) A cross cut from top to bottom of the soil shows that the amount of cly (gr %) inc reases from the Ah horizon to the illuvial horizon. When it reaches the highest level in the il luvial horizon, the amount of thin soil in the horizons below (5) The amount of alltypes of nitrogen in a cress cut of soil in the Ah horizon is always hight but decreases in the horizons below (6) The increase in height of the trees in the specimens of afforestation depends on the deepness of the soil -80-(7) The increase in height of Crimean pines and scotech pines in the afforestaition in the soil compozed from granite parent material higher then in the soil compozed from quat- zite parent metarial. (8) When we examine the increase in height of the different types of trees used in the afforestation the scotch pine has a greater increase in height than the Crimean pine. -81-