Zoguldak-Yenice ormanlarında kabuk böcekleri üzerine araştırmalar
Studies on bark beetles in Zonguldak-Yenice forest
- Tez No: 28791
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
V. ÖZET VE SUMMARY Bu çalışma 1992-1993 yılında Yenice Ormanlarında zarar yapan kabuk böceklerinin hangi ağaçlarda ve ne şekilde zarar yaptığı, biyolojik durumlarının ne olduğu, bunlara karşı ne gibi tedbirlerin alınması ve nasıl mücadele yapılması gerektiği konusunda tespitlerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Yenice ormanlarında zarar yapan kabuk böcekleri olarak, Pityokteines curvidens (Germ.), Cryphalus piceae (Ratzb.), Blastophagus piniperde (L), B.minor (Htg.), Ips sextentatus (Boern.), Taphrorychus villifrons (Dufour) bulunmuştur. Pityokteines curvidens ve Cryphalus piceae'nin Abies bornmülleriana; Blastophagus piniperda, B.minor (Htg.) ve Ips sextentatus'un Pinus nigra ve P.silvestris; Orthotomicus erosus'un Pinus nigra, P.brutia ve Abies bornmülleriana ve Taphrorychus villifrons'un da Fagus orientalis üzerinde yaşadığı tesbit edilmiştir. Bu kabuk böceklerinin genellikle sekonder zarar yaptığını, zayıf düşmüş hastalıklı, devrik, kırık ve yaşlı ağaçları tercih ettiği saptanmıştır. Yapraklı ve iğne yapraklı ağaçların kabuklarında yaşarlar. Ormanda temiz bir işletme uygulanması, kesilen, devrilen, kırılan, hastalıklı ve yaşlı ağaçların ormandan çıkarılması ve kabuklarının soyulup atık materyallerle birlikte yakılması populasyonun artmasını önleyebilmektedir. Savaşı için her şeyden önce tuzak ağaçlarının zamanında hazırlanıp, gelen böceklerin de zamanında imha edilmesi yoluna gidilmelidir. Ayrıca, son yıllarda kabuk böceklerinin mücadelesinde başarıyla uygulanan biyolojik savaş yöntemlerinin önem kazanmasını dikkate alarak bu çeşit yöntemlerin uygulanmasına hız verilmelidir. -50-
Özet (Çeviri)
Studies on bark beetles in Zonguldak-Yenice Forests. This§4üdy has been completed between the years 1992 and 1993. It con cerns with damages of bark beetles on {fees in the forests of Yenice, their biolo gical staââS ;, protecting ways against them and how to control with them. Bark beetles damaging in Yenice Forest are: Pityokteines curvidens (Germ.), {Cryphalus picea (Ratzb.), Blastophagus piniperda (L), B.minor (Htg.), Ips sexdentatus (Boern.), Ips acuminatus (Gyll.),. Orthotomicus erosus (Woll.), Taphrorychus villifrons (Dufour). We have determined that P. Curvidens and C. piceae lived on Abies bornmülleriana; B.piniperde, B. minor and /. sexdentatus lived on Pinus nigra and; £ silvestris; Ips acuminatus lived on P. silvestris; 0. erosus lived on P. nigra, P. brutia and A. bornmülleriana and T.villifrons lived on F. orientalis. These bark beetles generally and secondarily damage on trees and prefer weak, ill, fallen, broken and old trees. They breed in the barks of the broadleaves and conifers. Clean treatment in forests, taking cut, fallen, broken, ill and old trees out of the forest and burning their barks stripped with the remaining materials prevent the populutaion increase. In order to control with them, trap trees must be first prepared and the in sects trapped must be extinguished. On the other hand, the feromon traps, that have been recently uses succesefully in the control with. The bark beetles must be utulized and the necessary core must be given to their aplication for success. In the some way, regarding the increasing value of the biological control met hods, this kind of 'cpnim! methods must be applied m$ ^°n as ^siUe.. -51-