Ormancılıkta uzaktan algılama
  1. Tez No: 28794
  2. Yazar: CAFER SELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
V. ÖZET Günümüzde bilgisayar teknolojisinin hızla gelişmesine paralel olarak doğal kaynakların envanterlerine yönelik olarak geliştirilen yöntemler çeşitlilik kazanmıştır. Bu yön temlerin belki de en önemlisi olan uzaktan algılama (remote sensing), bu doğal kaynaklar içerisinde çok önemli bir yere sahip olan ormanlar hakkında birçok değerli verilerin elde edilmesini gerçekleştirmektedir. Dinamik bir yapıya sahip olan ormanların ve çevresinin izlenmesi, uydulara yerleştirilen gelişmiş uzaktan algılama sistemleri yardımıyla gerçekleştirilebilmektedir. Uzaktan algılama verilerinin değerlendirilmesine yönelik çok çeşitli yazılım ve donanım sistemleri geliştirilmiştir. Görüntü İşleme Sistemi olarak isimlendirilen ve yapısında çeşitli veri işleme yöntemlerini bulunduran sistemler aracılığı ile uydu kayıt ve görüntüleri değerlendirilmektedir. Bu sistemlerin yapısında yeralan farklı sınıflandırma algoritmaları sayesinde orman alanlarının değişik özelliklerine göre sınıflandırılmaları sözkonusu olmaktadır. Bu çalışmada“Decision Image”görüntü işleme sistemin de LAKDSAT-5 TM (Thematic Mapper) algılayıcısının 9. Eylül. 1992 tarihli görüntülerinin değerlendirilerek araştırma alanı olarak seçilen bölgenin hem kontrollü hem de kontrol süz olarak sınıflandırması yapılmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada, öncelikle uzaktan algılamanın tarihsel gelişimi, ormancılıkta uzaktan algılama, algılamanın temel ilkeleri ve algılayıcı sistemlerin genel özellikleri üzerinde durul muştur.. Materyal ve Metod bölümünde ise uygulamaya konu olan araştırma alanı, yersel çalışmalar, büro çalışmaları, algılayıcı sistem ile görüntü işleme sistemi ve sınıflandırma hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Bulgular bölümünde, farklı sınıflandırma yöntemleri -62-uygulanarak oluşturulan görüntülerin yorumları yapılmıştır. Tartışma ve sonuç bölümünde ise uzaktan algılamanın geniş alanları kapsayan çalışmalara uygulanabilirlimi üze rinde durularak özellikle orman alanlarına yönelik çalışmalarda uzaktan algılama ürünlerinin önemi vurgulanmıştır. -63-
Özet (Çeviri)
Remote Sensing in Forestry SUMMARY Today depending on rapid developments in computer technology, natural resource inventory oriented methods have got variations. May he the most important one of those methods is the Remote Sensing, and with that method, obtaining valuable data about forests, which are one of the most important natural resources, can be realized. Observations on forests and their surroundings can be realized by sophisticated remote sensing systems which were mounted in satellites. In order to make use of the remote sensing data, a lot of different hardware and software systems are developed. The satellites records and images are utilized by systems called Image Processing System, which uses different data commiting methods. Due to different classification algoritms in those systems structures, classifications of the forests according to their different characteristics can be made. In this study, after making profitable use of images of LANDSAT-5 TM (Thematic Mapper) perceiver in the system of image processing of“Decision Image”on 9 th of September 1992, unsupervised classification and supervised classification of the research area was made. 7/ith that aim, first of all historical developments of remote sensing, remote sensing in forestry, the basic principles of remote sensing and general characteristics of sensing systems are explained in chapter. In“material and method”chapter, some explanation about the research area which was the topic of the application, terrestrial studies, office studies, sensing system with image processing system and classification were made. In“findings”chapter, comments of the images which were obtained by applying different classification methods were -64-clarified. In“discussion and result”chapter, adaptation of remote sensing to forestry studies and other field studies is mentioned. -65-