Toplumsal gelişim, toplumsal değişim ve çevre bilinci
- Tez No: 28797
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN İSTANBULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çevre Mühendisliği, Sociology, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
-54- ÖZET insan dünya üzerinde yalnız yaşayamamakta, çeşitli topluluklar halinde biraraya gelip kurallar, örgütler ve kurumlar oluşturarak toplum halini almaktadır. Her toplum bir diğerinden, kendisini meydana getiren kurumlar ve kurumlararası ilişkiler yoluyla ayrılmakta, diğer yandan sürekli gelişme halinde bulun maktadır. Çevre Sorunları ise, son zamanlarda dünyanın gündemini en çok meşgul eden konuların başında yer almaktadır. Sorunlarının nedensel temelleri araştırıldığında, toplumsal yapıda meydana gelen birtakım değişmelerin asıl oluşturduğu görülür. Bunlardan en önemlileri; 1- Nüfus artışının kontrol edilememesi, 2- Plansız kentleşme, 3- Kültürel gelişimin öneminin anlaşılamaması, 4- Doğal kaynakları zorlayan ekonomik gelişme hedefleri. Bu görüşten hareketle, çevre sorunlarının çözümünün de toplumsal yapıda meydana gelen değişimlerde aranması uygun olacaktır. Sorunlar insan ve insanın oluşturduğu toplumlardan kaynaklandığına göre, çözümleri de toplumda aramak doğaldır. Bunları şu biçimde özetleyebiliriz; 1- Eğitim-öğretim yoluyla ÇEVRE BÎLÎNCÎ'nin yaygınlaştırılması, 2- Bilime yapılan yatırımların artırılması, 3- Nüfus artışının kontrol altına alınması, 4~ Kırsal kalkınmaya önem verilmesi, ?5- Uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi.
Özet (Çeviri)
-55- SUMMARY Human“beings can not live alone, so that they ”become a society "by pulling togeather as groups with different rules, organizations and foundations built in itself. Each Society differs from the rest by means of their associations and relations between these. As a matter of fact, these associations set up that society. In addition to all these relaties, Societies also try to devolop itself in a positive manner. As a result of this endless devolopment process driven by people in order to acquire better life, environmental problems have the most important place in the agenda, as it should be. When searched the basic reasons causing these troubles, it is seen that the reasons are in fact the variations occured in social structures. The principle ones are; 1- Inability of controlling population increase, 2- Urbanization without planning, 3- Unawareness of the importance of coltural devolopment, 4- Abusing natural resources for economic benefits. By taking these facts into consideration, it is wiser to look for the solution of environmental problems in the changes of society and society itself. Because, problems are created by people in society, that is all of us. So we can summarize the solutions such as; 1- Teaching the vitality of the protection of enviroment, 2- Making more allocations into scientific researches, 3- Controlling population increase, 4~ Providing new developments to rural areas, 5- Devoloping the international cooperations.