Avrupa Topluluğu ülkelerinde doğal kaynak koruma sistemleri
  1. Tez No: 28796
  2. Yazar: MEFKÜRE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
erosion, in many areas. - Nature Conservation : Despite the Directive on Wild Birds and the conventions of Bonn and Berne, the pressures on unique or endangered bioto and their habitats are increasing. Intensified agriculture is one of the most important causes of reductions in biological diversity. Economic developments and erosion are causing a steady- deterioration of the coastal environment. Forest fires have devastated many ports of the Mediterranean Region, with severe outbreaks now occuring annually. Further pressure from recreational and- associated second- home development is giving rise to deterioration in upland and mountain regions. - The Urban Environment : The difficulties in reconciling the need to meet the demands of modern commerce and transport with the desire to f provide a good quality living environment are steadily growing with re sulting congestion, pollution, noise, deterioration of streets, public places and architectural heritage and general loss of amenity. - Waste Management : Despite Directives going back to 1975 on waste in general, on toxic and hazardous wastes, management of the community's enormous waste stream is far from being under control. Recycling and reuse options have not been developed beyond the infancy stage in most areas. Deficiencies in waste handling arrangements pose a threat not only to the environment but could have undesirable implications in the context of completion of the Internal Market. Some Disquieting Trends The State of the Environment also clearly indicates some trends which if not satisfactorily contained, could have significant negative consequences for the quality of the environment as a whole. For example, - Energy : a 25 % increase by 2010 if there is no change in current energy demond growth rates, resulting, in turn, in a 20 % increase in EC carbon emissions (reference 'year 1987) ; - Transport : a 25 % increase in car ownership and a 17 % increase in mileage by 2000 (reference year 1990) ; - Agriculture : a 63 % increase in fertilizer use between 1970 and 1988 ; - 72 -kirlenmesine, asitleşmesine, çölleşmesine ve erozyonuna da sebep olmak tadır. - Doğa Koruma : Yabani kuşlarla-ilgili direktifler ve Bonn, Berne Kongrelerine rağmen, türü tek olanlara veya tehlikeye sokulan biota ve on ların yaşama ortamlarına olan etkiler bir artış içindedir. Tarımın artmar* sı, biyolojik çeşitlilikte önemli bir azalmaya sebep olmaktadır. Ekonomik gelişmeler ve erozyon, kışı çevrelerinde devamlı bir bozulma oluşturmakta dır. Orman yangınları, Akdeniz bölgesinin pekçok önemli kısmını harap et meye her sene devam ettiği gibi daha da sıklaşmaktadır. îlave olarak, rekreasyonel ve ikinci-ev birleşim gelişimleri etkileri de, üst bölgeler de, dağ alanlarında bir bozulma artışı yapmaktadır. - Kentsel Çevre : Yaşanan çevreye iyi bir nitelik kazandırma istemleri, modern ticaret ve ulaşım taleplerini buluşturmaya yönelik ihtiyaçların uzlaştırılmasm- daki zorluklar, sokakların tıkanıklığı, kirliliği, gürültüsü, bozulması ve umumi bölgelerin, tarihi eserlerin ve kentsel donanım niteliğinde genel bir yok oluş şeklinde sonlanan bir gelişim içine girmektedir. - Atık Yönetimi : Genel olarak atık, toksik ve tehlikeli atıklar ve atıkların deniz aşırı ulaşımı, Topluluğun atık su yönetimi üzerindeki 1975' den beri süregelen direktiflerine rağmen kontrol altında olmadan çok uzaktır. Yeniden işleme ve kulanım tercihleri, pekçok alanda başlan gıç safhasından öteye geliştirilememiştir. Atık kullanım düzenlemelerin- deki eksiklik, sadece çevre için bir tehlike oluşturmaz, bunun yanında iç pazar oluşumuyla ilgili genel bir durumda da istenmeyen içeriklere sa hip olabilmektedir. Bazı Endişeli Eğilimler Çevrenin durumu ile ilgili bazı eğilimler, çevrenin ve doğal kaynak ların kalitesi için önemli olumsuz sonuçlar verebilmektedir. Örneğin; - Emefji sektöründe, 2010 yılına kadar % 25'lik bir artış beklenmek tedir. Şayet süregelen enerji talep gelişim oranları, sonuçları, dönü şümde, AT karbon emisyonundaki % 20'lik artımda bir değişim olmazsa gerçek leşecektir (referans yılı 1987) ; - 69 -- Ulaşım sektöründe, otomobil sahipliğindeki % 25'lik artımın, 2000 yılına kadarki zaman diliminde % 17 'ye düşeceği sanılmaktadır (referans yılı 1990) ; - Tarım sektöründe, 1970 ve 1988 arasında gübre kullanımında % 63 artım beklenmektedir. - Atık konusunda, kâğıt, cam, plastik dönüşüm kullanımlarının artması na rağmen, belediyelere ait atıklarda geçen 5 yıla % 13 artım sözkonusudur. - Su; 1970 ve 1985 yılları arasında Topluluğun ortalama su çekilmesin de % 35 artım beklenmektedir. - Turizm sektöründe, 2000' li yıllara kadar Akdeniz turizm projelerin de % 60 artım olacağı düşünülmektedir. - 70 -
Özet (Çeviri)
erosion, in many areas. - Nature Conservation : Despite the Directive on Wild Birds and the conventions of Bonn and Berne, the pressures on unique or endangered bioto and their habitats are increasing. Intensified agriculture is one of the most important causes of reductions in biological diversity. Economic developments and erosion are causing a steady- deterioration of the coastal environment. Forest fires have devastated many ports of the Mediterranean Region, with severe outbreaks now occuring annually. Further pressure from recreational and- associated second- home development is giving rise to deterioration in upland and mountain regions. - The Urban Environment : The difficulties in reconciling the need to meet the demands of modern commerce and transport with the desire to f provide a good quality living environment are steadily growing with re sulting congestion, pollution, noise, deterioration of streets, public places and architectural heritage and general loss of amenity. - Waste Management : Despite Directives going back to 1975 on waste in general, on toxic and hazardous wastes, management of the community's enormous waste stream is far from being under control. Recycling and reuse options have not been developed beyond the infancy stage in most areas. Deficiencies in waste handling arrangements pose a threat not only to the environment but could have undesirable implications in the context of completion of the Internal Market. Some Disquieting Trends The State of the Environment also clearly indicates some trends which if not satisfactorily contained, could have significant negative consequences for the quality of the environment as a whole. For example, - Energy : a 25 % increase by 2010 if there is no change in current energy demond growth rates, resulting, in turn, in a 20 % increase in EC carbon emissions (reference 'year 1987) ; - Transport : a 25 % increase in car ownership and a 17 % increase in mileage by 2000 (reference year 1990) ; - Agriculture : a 63 % increase in fertilizer use between 1970 and 1988 ; - 72 -V. ÖZET Artan nüfus, gelişen endüstri, çarpık kentleşme, doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı ve daha birçok neden sonucunda çevre sorunları bugün insanoğlunun en fazla ilgilendiği konulardan biri olmuştur. Daha iyi bir yaşam sürmek için daha iyi çevrede yaşama isteği giderek yaygınlaş maktadır. Çevrenin kalitesini korumak ve tüm üye ülkelerde sürekli ve dengeli kalkınmayı sağlama çabası içerisinde, Topluluk özetle şu konuları ele almıştır : - Atmosfer Kirliliği : Bazı gelişmelerin, başında sülf ürdioksit, asılı partiküller, kurşun ve CFC'ların artmasını azaltacak önlemleri al - i: maktır. Fakat bazı ciddi problemler var olmaya devam edecektir veya diğer bir yandan oluşacaklardır; özellikle kentsel alanlarda havayla ilgili prob lemler yanında; ozon, metan, nitrik oksitler, karbondioksit gibi bir dizi sera gazları da olacaktır. - Su Kirliliği : Bazı gelişmeler, özellikle iç bölgelerdeki nokta su kaynaklarının kirlenmesini önlemek şeklindedir, fakat bu durum nokta sal olmayan kaynaklardan (özellikle tarım) artan kirlilikle daha çok den gelenmektedir. Suyun niceliği bir tehlike altındadır ve tatlı sularda, deniz sularında gelişen kimyasal kirlilik vardır. Yersuları ile ilgili yönergeler, onları nesnel olarak kapsamaz ve bu kaynaklar gelişen bir yok olma ve kirlenme tehditleri altındadır. Deniz sularının durumunda, önemli organik artıklardan, ağır metallerden ve radyoaktif yüklerden olu şan kirlenmede bir azalma olmaktadır. Fakat ciddi etkiler, Kuzey Denizini ve baltık Denizi özellikle Akdeniz bölgesi' ni etkilemektedir. - Toprak Bozulması : Atık yönetimi, tarımda lâğım pisliği çamurunun kullanımı, topraklarda nitrat kullanımı yönergeleri ve endüstriyel faali yetlerde önemli kazalara ilişkin“Seveso”Yönergesinin kesin ifadeleri, toprağın korumasına oldukça iyi yardımlar yapmaktadır. ve yapacaktır. Bu nunla beraber, toprakların aşırı "kullanımı, böcek ilaçları, yabancı ot ilaçları, kimyasal gübrelerin kullanımı, toprağı drenaj ve temizleme tü ründe faaliyetler, toprağın ana yapısının bozulmasına sebep olduğu gibi - 68 -- Waste : a 13 % increase in municipal waste over the last 5 years, despite increased recycling of paper, glass, plastics; - Water : a 35 % increase in the community's average water withdrawal rate between 1970 and 1985 ; - Tourism : a 60 % increase in mediterranean tourism projected by 2000 (reference year 1990). - 73 -