Kütahya'da sivil toplum ve sivil toplum kurumları
Non-govermental organizations and civil society in Kütahya
  1. Tez No: 211964
  2. Yazar: MEHMET ŞENLİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu arastırma özellikle 1980 sonrası dönemde Türkiye'nin ekonomik, siyasal ve toplumsal alanlarda yasadıgı degisim ve gelisim sürecinin önemli etkenlerinden biri olan sivil toplum kurumlarını Kütahya temelinde ele alır. Kütahya özelinde sivil toplum kurumlarını, sivil bilinç anlayısının filizlenmesi ve gelismesi noktalarında önemli bir aktör olarak ifade eder. Kütahya'da 1990 sonrası dönemde sayılarında görünür bir artıs gözlemlenen sivil toplum kurumları çıkardıkları bültenler ve simdiye kadar yaptıkları faaliyetlerle toplumda bir sivil anlayısın benimsenmesi ve gelisim göstermesi hususunda zihinsel bir dönüsüm gerçeklestirme yolunda önemli mesafeler kat etmislerdir. Bu anlamda öncelikle egitim basta olmak üzere kültür, din, sosyal yardım, spor, çevre vb. degisik alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kurumlarının açılmasına veya mevcutlarının üye sayılarının artmasına yol açacak biçimde hızlı bir yapılanmanın oldugu yapılan arastırma sonucunda belirgin olarak gözlemlenmektedir. Söz konusu arastırmada dikkat çeken bir diger nokta, sivil toplum kurumlarının Avrupa Birligi'ne(AB), devlete, insan haklarına ve demokrasiye bakıs açıları irdelenmis böylece ifade edilen olguların nasıl algılandıklarından hareketle zihinlerdeki sivilligin ve sivil bilincin yapısal durumu ve ne asamada bulundugu, hangi olgunlukta oldugu tespit edilmeye çalısılmıstır. Bu tespitten hareketle Kütahya'da bulunan sivil toplum kurumlarının üye sayılarında, yaptıkları etkinlikler ve bu etkinliklerde gözlenen sayısal artıs, ayrıca yukarda dile getirilen olgulara olumlu anlamlar yüklenilmesi ve özellikle sivilligin hayatın her veçhesinde görünür kılınması noktasında, insan hakları, AB ve demokrasinin vazgeçilmemesi gereken unsurlar oldukları hususunda belirginlesen ortak egilimler, sivil bilincin benimsendigi ve içsellestirildigi sonucunu ortaya çıkarmıstır. Arastırmada ayrıca Kütahya'nın tarihi, nüfusu ve sosyo-ekonomik yapısı ortaya konulmustur. Elde edilen bu bilgiler ısıgında Kütahya'nın özellikle tarihi mirası ve Sosyo-ekonomik yapısı, sivil bilincin gelisme kaydetmesi açısından uygun bir toplumsal zemine sahip oldugu sonucunu göstermesi açısından önem arz eder.
Özet (Çeviri)
This study discusses non-governmental organizations (NGO) which is one of the important factors of the economic, political and social events, happened after the1980 period on Kütahya basis. In Kütahya NGOs means as an important actor to develop better understanding of civil society. In Kütahya after 1990 period number of NGOs has increased considerably, and with the bulletins they have issued and the activites they have done so far, they helped a better understanding of NGO and changed peoples mind . It has been observed that new NGOs have been set up primarily on education, culture, religion, social aids, sports and environment, and number of their members have increased. In this study NGOs points of view to the European Union, to goverment, human rights and democracy.. Their understanding of these concept in their minds, structural stiuation of civil understanding and civil conscious have been tried to be determined. During these studies it has appeared that with their increasing number of members and activities, they have been accepted by the society, and civil activities in every part part of social life, human rights, the European Union and democracy are inseparable elements of life. Civil conscious have been adopted and internalized. In this study history , population , socio economic structure of Kütahya has been taken into consideration. The achived data has showed that Kütahya has a proper structure for improvement of civil conscious.