The effect of European union membership on welfare
Avrupa Birliği üyeliğinin refah üzerindeki etkisi
- Tez No: 287977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Avrupa Birliği (AB), üyelerini yüksek refah seviyesine ulaştırmayı amaçlamaktadır. Üye ülkelerde, özellikle birliğe katılmalarından sonra gelir, ömür ve refah açısından artışlar gözlemlenmektedir. Bu sebeple, birlik üyeliğinin, üye ülkeler üzerindeki etkisi, full income kavramı ve yakınsama teorisi yardımıyla 1980-2009 seneleri arasında analiz edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre; özellikle yeni üyeler AB tarafından sunulan ekonomik imkânlar yardımıyla gelişmiş ülkeler seviyesine erişmeyi amaçlamaktadırlar. AB üyeleri öncelikli olarak ekonomik refaha erişmekte ve bunun sonucu olarak ömür ve sosyal refahta artışlar gerçekleşmektedir. Her ne kadar gelirdeki kadar fazla bir artış görülmesede, düşük ömürlü ülkelerin ortalama ömürlerinin uzun ömürlü ülkelere nazaran daha hızlı arttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, artan gelir ve ömrün etkisiyle üye ülkelerin refah seviyeleri artış göstermekte ve üye ülkeler arasında bu üç kavram açısından yakınsama olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firstly, European Union (EU) aims that its members reach to high welfare level. Increase in income, longevity and welfare can be seen in member countries after accession. So, the impact of union affiliation is analyzed with the help of the concept of full income and convergence theory between 1980 and 2009. According to findings, the new members tend to catch up to level of the developed EU countries thanks to the economic opportunities provided by EU. The members gain economic welfare initially and as a result of this, longevity and social welfare start to increase. Although not seen an increase as much as the income, the average life expectancy of member is increasing and the short-lived members tend to enhance their longevity faster than the long-lived countries. As a result, it is shown that the welfare level increases with the impacts of increasing income and longevity and there is convergence among EU countries in terms of income, longevity and welfare.