Anonim ortaklıklarda oy hakkında imtiyaz ve korunması
Preferred shares on voting rights of the joint stock companies and protection of the privilages
- Tez No: 287981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN CEM KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Anonim Ortaklıklarda Oy Hakkında İmtiyaz ve Korunması? başlığını taşıyan tez çalışmamızda, anonim ortaklıklarda oy hakkı ve bu konuda imtiyaz tanınma ve şartları ele alınmasından sonra, oy hakkında imtiyazlı pay sahiplerinin bu haklarının kapsamı, sınırları, bu hakkın kullanılma şekilleri ve işlevi üzerinde durulmaktadır. Son olarak da, oy hakkında imtiyaz hakkının genel kurul kararları ile ihlal edilmesi durumunda, imtiyazlı pay sahiplerine Kanunumuz ile tanınan özel koruma hükümleri ele alınmıştır.Bu kapsamda tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk ana bölüm üç alt başlıktan oluşmakta olup, ilk alt başlıkta oy hakkı, oy hakkı ile itibari değer arasındaki ilişki; ikinci alt başlıkta ise imtiyazlı hakkı ve doktrindeki terminoloji ve imtiyazlı payların özellikleri konularındaki görüş ayrılıkları farkı ortaya koyulmuştur. Bu bölümün üçüncü ve son alt başlığında ise, oyda imtiyazlı payların temel özellikleri, kapsam, sınır ve tanıma yöntemleri hakkında açıklamalara yer verilmiştir.İkinci ana bölüm ise, ilk ana bölümde açıklanan imtiyazlı pay sahiplerinin oy imtiyazı haklarının korunmasına yöneliktir. Bu kapsamda, anılan korumayı sağlayan imtiyazlı pay sahipleri özel kurulunun ana özellikleri, toplanma esasları ve geniş ölçüde imtiyazlı pay sahipleri özel kurulunun toplanma nedenleri olan genel kurulun ana sözleşme değişikliği ve esas sermaye artırımı kararlarının onanması hususu incelenmiştir. Son olarak, imtiyazlı pay sahipleri özel kurulunun, genel kurul kararlarını onama ya da onamamaya yönelik kararlarının hükümsüzlük ve geçersizlik halleri ele alınmıştır.Çalışmanın amacı, Kanunumuzda düzenleme eksikliklerini, doktrinde bu konuda ortaya çıkan görüş ayrılıklarını ve çözüm önerilerini; Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'ndaki yenilikleri, imtiyazlı pay sahiplerinin genel kurul kararlarına karşı imtiyazlarını korumak amacıyla kendilerine bahşedilen haklarını kullanmaları esnasında uygulamada ortaya çıkan problemleri de kapsayacak şekilde konunun ortaya koyulmasıdır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled as ?Preferred Shares on the Voting Rights of the Joint Stock Companies and the Protection of the Privileges?, firstly fundamental principles concerning the voting rights of the shareholders and the essential requirements in order to grant preferred shares on the voting rights in the joint stock companies are clarified. Subsequently, the scope of the privileges on the voting rights and the protection of the privilege rights of the preferred shares against the decisions of the general assembly are discussed. The object of the study reviewed as two main chapters as follow.The first chapter is consisting two main subtitles concerning the explanation of the voting and privilege rights. The first subtitle includes the clarification of the concerned general terms as shares and stocks, right of voting and its relation with the nominal price of the stock and lastly the privilege rights and their main characteristics in the joint stock companies. The second subtitle includes explanations regarding the history and the concerned regulations in the comparative law, the methods in the issuing preferred shares on the voting rights and the scope of mentioned privilege rights and lastly the relation between privileges on the voting rights and acquired rights.The second chapter consists is regarding the protection of the preferred shares on the voting rights against the decisions and actions of the general assembly of the company. The special protection rules that Turkish Commercial Code serves for the preferred shares, the special assembly that constituted by the preferred shares which is called as Special Assembly of Preferred Shareholders on Voting Rights and the decisions of the merits of meetings of the mentioned board are discussed in details.In our thesis titled as ?Preferred Shares on the Voting Rights of the Joint Stock Companies and the Protection of the Privileges?, firstly fundamental principles concerning the voting rights of the shareholders and the essential requirements in order to grant preferred shares on the voting rights in the joint stock companies are clarified. Subsequently, the scope of the privileges on the voting rights and the protection of the privilege rights of the preferred shares against the decisions of the general assembly are discussed. The object of the study reviewed as two main chapters as follow.The first chapter is consisting two main subtitles concerning the explanation of the voting and privilege rights. The first subtitle includes the clarification of the concerned general terms as shares and stocks, right of voting and its relation with the nominal price of the stock and lastly the privilege rights and their main characteristics in the joint stock companies. The second subtitle includes explanations regarding the history and the concerned regulations in the comparative law, the methods in the issuing preferred shares on the voting rights and the scope of mentioned privilege rights and lastly the relation between privileges on the voting rights and acquired rights.The second chapter consists is regarding the protection of the preferred shares on the voting rights against the decisions and actions of the general assembly of the company. The special protection rules that Turkish Commercial Code serves for the preferred shares, the special assembly that constituted by the preferred shares which is called as Special Assembly of Preferred Shareholders on Voting Rights and the decisions of the merits of meetings of the mentioned board are discussed in details.