Anonim şirketlerde imtiyazlı paylar ve oy hakkı
Preferred shares and voting rights in corporated companies
  1. Tez No: 399790
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN LERZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
AO' lar esas sözleşmesi ile kurucular ve/ veya büyük ortaklara mali haklarda ve temsil haklarında tanınan ayrıcalıklı haklar sermaye kadar hak sahibi olma ilkesinin istisnasını oluşturmaktadır. Bu nedenle ortaklık pay sahipleri arasındaki nizaların büyük çoğunluğunu bu imtiyazlar ile ilişkilendirmek mümkündür. AO' lar hukukunda imtiyazlı paylara ilişkin öğretide yaşanan tartışmalar, 6102 Sayılı TTK' nun imtiyazlı paylara ilişkin düzenlemelerini incelenmesine neden olmuştur. Yüksek lisans tez çalışmamızda, Anonim ortaklıklarda imtiyazlı paylar ve oy hakkının, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunun imtiyazlı paylara ilişkin hükümleri ve emredici hükümler ilkesi yönlerinden incelenmesi konu edilmiştir. Çalışmamızın birinci ve ikinci bölümlerinde, AO' lar hukukunda pay ve imtiyaz kavramlarına değinilerek imtiyazlı pay ihdasının şartları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, TTK m. 478 hükmünde örnek kapsamında sayılan kar payı, tasfiye payı ve rüçhan hakkında imtiyaz ile m. 360' da düzenlenen grup imtiyazına ilişkin yeni düzenlemeler konu edilmiştir. Dördüncü bölümde ise oy hakkı ve oyda imtiyaz ile imtiyaz haklarının korunmasına ilişkin İPSÖK' na yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
By giving the Founding Partners and/or big Partners Privileges on finacial and representation Rights, Joint-Stock Companies with their Incorporations are creating an Exception of the Principle to have representation and finacial Rights as much as the size of the Share, So its possible to see the majority of Conflicts between Company Shareholders related with these Privileges. Discussions in the Doctrine due to the privileged Shares in the Law of Joint-Stock Companies caused to examine the Regulations of the Turkish Comercial Code Act.Nr.6102. With the Master's Degree Thesis Work, the Regulations of the Turkish Commercial Code regarding the Privileged Shares and the Statutory Provisions about have been subjected. The First and Second Parts of the Work are mentioning the Terms of Shares and Privileges in Joint-Stock Companies Law while reviewing the Condisions of Establishing Privileged Shares. The Third Part is subjecting the Profit Share, Liquidation Share and Privilege on Buy Back Rigths listed among Examples in Art. 478 of the Turkish Commercial Code and new Provisions on the Group Privileges in Art.360 of the Turkish Commercial Code. The Fourth Part is about the IPSOK (synonomous to Special Board of Privileged Shareholders) related to the Vote Right, Privilege on Votes and Protection of Privileged Rights.