Ottoman dıplomatıc relatıons durıng the reıgn of Mahmud I
I. Mahmud Dönemi Osmanlı diplomatik münasebetleri
- Tez No: 287989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin amacı Osmanlı Devleti'nin I.Mahmud dönemindeki devletlerarası ilişkilerini aktarmaktır. Diplomasi, devletlerarası ilişkilerin yürütülme biçimini düzenler. Mahmud I döneminde cereyan eden devletlerarası siyasi olaylar ve savaşlar neticesinde artan diplomatik münasebetler elçilerin yazdıkları sefaretnameler ile birlikte ele alınmaktadır. Geniş kapsamlı bir araştırma konusundan oluşan bu çalışmanın amacı I. Mahmud dönemindeki diplomatik ilişkilerin bir bütün halinde değerlendirilmesidir Çalısma kapsamının baslangıç ve bitis tarihi olarak Mahmud I in saltanat zamanları (1730-1754) seçilmiştir.Tezin hazırlanmasında kaynak olarak arşiv belgeleri, 18.yüzyıl Vekayinameleri, Osmanlı elçileri tarafından yazılan sefaretnameler ve ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Birinci bölümde, Osmanlı diplomasisinin genel yapısı incelenmiş İkinci bölümde hem I.Mahmud'un hayatı hem de iç ve dış politik olaylar anlatılmış, üçüncü bölümde de Avusturya, Rusya ve İran'la olan münasebetler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore a few aspects of the international relations of the Ottoman State; especially diplomatic relations in the reign of Mahmud I (1730-1754). Diplomacy is the way to conduct international relations. International political events and wars and the political relations on account of these events that took place during the reign of Mahmud I were dealt in the Sefaretnames written by the ambassadors. The aim of this study is to assess the diplomatic relations during the reign of Mahmud I as a whole. The reign of Mahmud I has been selected as the beginning and end of the scope of the study.This thesis is mainly based on archival documents, Vekayinames (chronicles), travel books and secondary books. Chapter one presents the general features of the Ottoman Diplomacy and the next chapter expresses the reign of Mahmud I, the third chapter analyzes the relations between the Austria, Russia, Iran and the Ottoman State.