Advertising ethics and regulation: Consumer attitudes, behaviour and ethical ıdeologies
Reklam ahlakı ve reklam düzenlemesi: Tüketici tavır ve davranışları ile kişisel ahlaki ideolojileri
- Tez No: 288005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM HESAPÇI SANAKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Advertising, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Türk tüketicilerin Reklam Düzenlemesi ve Reklam Etiği hakkındaki algıları, tutum ve davranışları ile ahlaki ideolojilerine odaklanmaktadır. Reklam Regülasyonuna karşı tavır ve davranışın demografik açılımı ile ilgilenirken, aynı zamanda, Türk tüketicilerin ahlaka yönelik genel eğilimlerini ve ahlaki algılarnı da demografik farklılıklar bazında incelemeyi hedeflemektedir. Bahsi geçen iki konunun birbirleri ile ilişkileri de bu çalışma kapsamında incelenmiştir: tüketicilerin reklam düzenlemesi ve etiğine karşı tutumlarının kişisel ahlaki ideolojileri ile açıklanabilirliği sorgulanmıştır. Tüm bu amaçlar için özel bir soru formu oluşturulmuştur. Soru formunda Reklam Düzenlemesine ve Etiğine karşı tutum (Larkin 1977; Pollay and Mittal 1993) gibi konular Etik Pozisyon Soru Formu (EPQ - Forsyth 1980) içeriği ile beraber kullanılmıştır. Türkiye kent genelini temsil eden 15 yaş üzeri 600 kişilik bir örneklem ie kantitatif bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar bazı hipotezleri doğrularken bazılarını desteklememiştir. Sonuç olarak çalışma Türk tüketicilerin etik yargılamalarında anlamlı bir düzeyde daha fazla idealist olduklarını belirlemiş, ancak sadece Cinsiyet ve Idealizm arasında anlamlı bir ilişki bulabilmiştir. Reklam Düzenlemesi söz konusu olduğunda ise demografik farklılıklara rastlanmamıştır. Son olarak çalışma, Reklam Etiğine yönelik tutumların Reklam Düzenlemesine karşı tutumlar ile karşılaştırıldığında, kişisel ahlaki ideolojilerden daha bağımsız hareket ettiğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Turkish consumers? perceptions, attitudes and behaviour about Advertising Regulation and Advertising Ethics, as well as their personal moral ideologies. While the study aims to have a clearer picture on the demographical profiles of differing attitudes and behaviours towards Advertising Regulation, it also has the objective of revealing Turkish consumers? predisposition towards ethics in its general sense, unveiling their ideological constructs and seeing through the demographical variances. Furthermore, the study has the particular objective of discovering the predictability of the attitude and behaviour towards advertising regulation and ethics via the personal moral ideologies. A questionnaire has specially been formulated to accomplish these objectives. The questionnaire included questions on Attitude towards Advertising Regulational and Ethical Aspects (Larkin 1977; Pollay and Mittal 1993), Predisposition and Behaviour regarding Ad Regulation, and Personal Moral Philosophy with Ethics Position Questionnaire (EPQ) (Forsyth 1980). A quantitative survey with 600 consumers aged 15 and over in a nationally urban representative sample has been implemented in Turkey. In summary, the survey has proven that Turkish consumers are significantly more idealistic than relativistic in their ethical judgments but only found a significant relationship between Gender and Idealism, with men being more Idealistic than women. Finally, the survey concluded that Advertising Ethics is more independent of the ideological constructs consumers posess and that the ethical ideologies, or rather the Idealism dimension only, is determined to be a good predictor only for attitudes and behaviour towards Advertising Regulation.