Patent Hukukunda istemler
Claims in Patent Law
- Tez No: 288004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Patent hukuku çerçevesinde istemlerin üç temel işlevi bulunmaktadır. Tanımlama ? talep etme ? kamuyu bilgilendirme.Patent başvurusu yapan kişi tekniğin en geniş alanını istem aracılığıyla kendisine ayırmak istemektedir. Ancak, bu çaba patent hukuku ile sınırlandırılmakta, buluşun patentlenebilmesi için gerekli koşulları yerine getirmesi aranmaktadır. İstemler açısından ise, konu edilen ürün veya usulü diğer benzerlerinden ayıran tüm özellik ve unsurlar istemde yer almalıdır çünkü buluşa patent verilip verilemeyeceğini belirlemek için tekniğin bilinen durumunun aşılıp aşılmadığı konusunda istemler göz önünde tutulmaktadır.İstemler, hem patent başvurusu veya patent sahibine hakkı olan korumayı sağlayacak şekilde, hem de üçüncü kişilere korumanın kapsamını yeterince açık ifade edecek şekilde yorumlanmaktadır. Sağlanmak istenen koruma kapsamı, kullanılan kelimelerin sadece sözlük anlamı ile sınırlandırılmaz fakat istemlerde talep edilmeyen özellikleri kapsayacak şekilde de yorumlanamaz. Patent başvurusu kapsamında diğer önemli nokta, istemlerde belirtilmiş unsurlara eşdeğer nitelikte olan unsurlardır. Bir unsur esas itibariyle istemlerde talep edilen unsur ile aynı işlevi görüyor, bu işlevi aynı şekilde gerçekleştiriyor ve aynı sonucu ortaya çıkarıyorsa genel olarak istemlerde talep edilen unsurun eşdeğeri olarak kabul edilmektedir.Patent başvurusunda bulunan kişi, istemler aracılığıyla taleplerini belirtmekte ve bu belirli taleplerini kamuya duyurmaktadır ve açıkladığı buluş kapsamına tecavüz edilmemesini beklemektedir. İstemlerin bu aşamada işlevi, hukuki güvenliğin sağlanması amacıyla başvuru sahibi tarafından korunması talep edilen unsurları ifşa etmektir. Üçüncü kişiler patent sahibinin izni olmadan nelerin yapılamayacağını öğrenmek amacıyla istemlere başvurabilmektedirler.İstemlerin kapsam ve yapısının yanı sıra metinsel ve şekli kurallara uygunluğu da üzerinde önemle durulması gereken hususlardır. Öyle ki, istemlerde yapılabilecek küçük bir hata bile başvurunun reddine yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The functions of claims in patent law are specification, claiming and public disclosure.Patent applicant wishes to take expanded range of technique with claims. However, this effort is limited by patent law; invention must meet relevant legal conditions to have patentability. All distinctive features and elements of said output or procedure must be in claims because claims are taken into consideration on if known status of techniques is exceeded to determine whether or not patent is granted.Claims are interpreted both to provide deserved protection for patent holder or patent application and to explain the scope of the protection to 3rd persons explicitly. The scope of protection cannot be limited by only lexical meaning of used vocabularies and also cannot be made broad interpretation. Other crucial point in application is elements, equivalent to elements specified in claims. Generally, elements having the same functions and results and actualizing the function in the same way with desired element are accepted as equivalent.Patent applicant specifies claims and disclosures them to public and expects non-infringement of declared invention. The function of demands at this stage is to disclose elements asked their protection by applicant, to ensure safety legally. 3rd persons can apply to demands for learning what cannot be done without the permission of patent holder.Besides the scope and structure of claims, legal conformity textually and formally is a point that must be emphasized. Moreover, even a small error in claims can result in the rejection of application.