Pornografi ve tesettür: Egemenliğin iki diferansiyeli
Pornography and tesettur: Two differncials of sovereignty
  1. Tez No: 288006
  2. Yazar: SÜHEYP ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, tesettür ve pornografinin ontik söylemler ve ortalama günlük anlayıştarafından üzeri örtülen siyasi ontolojik hakikatlerinin üzerindeki örtüyü kaldırmak veegemenlik süreçleriyle tesettür ve pornografiye dair ortalama anlayışların arasındaki ilişkininantropolojik bir analizini yapmaktır. Antropolojik analizle iç içe olan bu tüden bir siyasiontolojik analiz geliştirebilmek için bu çalışma Heidegger, Foucault, Lacan, Agamben, Zizekve Derrida'nın metinlerini siyasi durumun tesisinin Hobbesçu şemasının farklı lügatlerle ikraredilmeleri olarak okumaya teşebbüs etmektedir. Bu tezin merkezi, dasein'ın (beşeri vücut)varoluşsal bir şartı olarak mahremiyettir. Mahremiyet egemenliğin iki diferansiyeli olaraktartışılan tesettür ve pornografinin tanımlayıcı unsuru olarak ele alınmaktadır. Bu anlamda,tesettür ve pornografinin antropolojik analizi tesettür ve pornografi arasındaki belirsizlikmıntıkasına taalluk etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to unveil the political ontological truths of tesettur and pornographyveiled by the ontic discourses and average everyday understanding, and to make ananthropological analysis of the relationship between the process of sovereignty and the onticaverage everyday understandings of pornography and tesettur. In order to develop such apolitical ontological analysis intertwined with the anthropological analysis this study attemptsto read the texts of Heidegger, Foucault, Lacan, Agamben, Zizek and Derrida as theaffirmations of the Hobbesian schema of the establishment of the state of politics withdifferent vocabularies. The center of this thesis is privacy as an existential condition of dasein(human being). Privacy is taken up as the defining element of both tesettur and pornographywhich are discussed as the two differentials of the process of sovereignty. In this sense, theanthropological analysis of tesettur and pornography concerns the zone of indistinctionbetween tesettur and pornography.