Taşıyıcının sorumluluğu alanında CMR'nin 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na iktibası
Adaptation of CMR to turkish commercial code nr. 6102 under the liability of the carrier
  1. Tez No: 288007
  2. Yazar: SÜMEYRE AKBURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sınır aşan taşımalara ilişkin uyuşmazlıklar, taşımanın gerçekleştirildiği ortama göre farklı milletlerarası sözleşmeler ile yeknesak kurallara bağlanmıştır. Kara yolu ile yapılan eşya taşımaları, bu alandaki özel hukuk kurallarının birleştirilmesi amacıyla 19 Mayıs 1956'da kabul edilen Convention Relative au Contrat de Transport International de Marchandises Par Route (?CMR?) ile düzenlenmiştir. Ülkemiz bakımından uzun yıllar boyunca taraf seçimi veya Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun (?MÖHUK?) kapsamında uygulanabilen CMR, Türkiye'nin kabulü ile 1995 yılından bu yana iç hukuk kuralı niteliğinde uygulanmaktadır.Kara yolu ile taşıma hükümleri, ülkemizde hâlen yürürlükte bulunan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda (?TTK?), taşıma senedi dolayısıyla kıymetli evrakın alt türü olarak düzenlenmiştir. Mevcut düzenleme, CMR ile çelişen ve günümüzde uygulama alanı dahi kalmayan, taşıma sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak hükümler içermektedir.Taşıma Hukuku alanında olduğu gibi, ülkenin diğer ekonomik ve ticari alandaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere TTK'nın yenilenmesine karar verilmiştir. Uzun yıllar süren hazırlık çalışmalarının ardından 13 Ocak 2011 tarihinde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (?Y-TTK?) kabul edilmiştir. Y-TTK'da, geneli itibarıyla milletlerarası sözleşmeler ile uyum sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla kara taşıma hükümlerinin düzenlenmesinde CMR esas alınmıştır. Çalışma kapsamında, Y-TTK'da Taşıma İşleri başlığı altında, Dördüncü Kitap'ta altı ayrı Kısım'da düzenlenen taşıma kurallarının CMR hükümleri ile karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılarak, gerekli görülen hususlarda değişiklik önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cross-border disputes are stipulated by uniform rules with different international agreements depending on the location where the transport is realized. Transport of goods via road transport has been regulated by Convention Relative au Contrat de Transport International de Marchandises Par Route (?CMR?) which was accepted on the 19th of May 1956 to unify the private law regulations. In terms of our country CMR, which has been applied within the scope of choosing sides or International Private and Civil Procedure Law for many years, is being applied as a national regulation since Turkey?s accaptance of the regulation in 1995.Road transport has been regulated under Turkish Commercial Code (?TTK?) No.6762 which is currently in effect in our country, as sub type of securities because of the bill of lading. The current regulation has provisions which contradict with CMR. They do not even have any area of application anymore and are far from meeting the requirements of the transport sector.It has been decided to renew the TTK in order to meet the economical and commercial requirements of the country as well as the requirements in the field of Transport Law. After many years of preparatory study, on the 13th of January 2011 Turkish Commercial Code (?Y-TTK?) No.6102 was enacted. In the Y-TTK, it was intended for compliance with the international agreements in general. As a result of this intention CMR has been taken as a basis for the regulation of the road transport rules. Within the scope of this study, modification offers have been submitted in required matters concerning Y-TTK, under the headline ?Transport Activities? after a benchmark study between transport regulations and CMR provisions which have been regulated in the Fourth Book in six separate Chapters.