Global city debates and İstanbul
Küresel kent tartışmaları ve İstanbul
- Tez No: 288015
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL AHMET TONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünya ekonomisinin küreselleşmesi, şehirler üzerinde ciddi etkiler yaratmıştır. Şehirlerin tek başlarına sahip oldukları roller değişmiştir. ?Küresel kent? kavramı, dünya ekonomisi ve finans sektörü üzerinde kritik kontrol yetkilerine sahip olan bazı kentler için kullanılmaktadır. İstanbul'un da yakın tarihte böyle bir küresel kent olabileceği iddia edilmektedir. Bu iddialar politika yapıcılar tarafından benimsenmiştir ve sonuç olarak, son yıllarda İstanbul kenti ile ilgili politikalar, kenti bir küresel kent yapma amacına uygun olarak düzenlenmiştir. Ancak, bu politikalar, şehirde halihazırda var olan eşitsizlik ve kutuplaşmaları derinleştirmiş ve bunlara yenilerini eklemiştir.Bu çalışma, İstanbul'u bir küresel kent yapmaya yönelik politikaların sonuçlarını, işgücü ve arazi piyasalarında görülen değişiklikler bağlamında, ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization of world economy has serious impacts on the cities. Role of individual cities is growing. The term ?global city? is used for some individual cities that have crucial controlling authorities in the world economy and finance. Istanbul is said to have the potential to be a global city in the near future. This claim is strong enough that policies for Istanbul are designed in parallel to the aim to make the city global. However, these policies created new problems and deepened the existing problems of inequality and polarization in Istanbul.This study discusses the results of policies towards making Istanbul a global city, in terms of the changing structure of land and labour markets of Istanbul.