Türkiyeli Ermenilerde kolektif korku gündelik hayatta korku altında varolma pratikleri
Collective fears of Turkish Armenians existence practices underlying the fear in everyday life
- Tez No: 288016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışması, vatandaşlık kavramının korku üzerine kurgulandığı ve yaşandığı Türkiye'de, bir azınlık grubu olarak Ermenilerin kolektif belleklerinin oluşturduğu korkular ile bunların Ermeni kimlikleri ve gündelik hayatları üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiyeli Ermenilerin bugünkü korkularının temeli 1915 Ermeni Tehciri'ne dayanmaktadır. Bu acıyı atlatamayan Ermeni halkı, seçilmiş travmalarını kendilerinden sonraki nesillere aktarmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti devletinin 20. yüzyıldan itibaren süregelen ötekileştirme politikaları nedeniyle iyileşme süreci bazı dönemlerde yavaşlamakta, bazı dönemlerde ise yeni travmaların etkisiyle bu süreç gerilemektedir. Türkiyeli Ermenilerin gündelik hayatlarında korkunun yerinin incelenebilmesi için derinlemesine görüşme yöntemiyle bir saha çalışması yapılmış, görüşme sonuçları tarihi olayların ve bilimsel teorilerin desteğiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the fears developed by the collective memories of Armenians as a minority group, and the effects of such fears on the daily lives and identities of Armenians in Turkey, where citizenship concept is built and experienced on fear. The present fears of Armenians in Turkey grounds on 1915 Armenian Deportation. The Armenian people pass their selected traumas to the next generations as they couldn?t get over this suffering. Because of the othering policies of Turkish Republic being applied since 20th century, the recovery process slows down for some periods, but also regresses as a result of new traumas. To investigate the effect of the fears in the daily lives of Armenians, a field work of in-depth interview method has been carried out, and the results of the interviews has been analyzed by the help of historical events and scientific theories.