War photography: A semiotic analysis of photographs in Turkish national press during the Cyprus operation in 1974
Savaş fotoğrafçılığı: 1974 Kıbrıs operasyonu esnasında Türk ulusal basınındaki fotoğrafların semiyolojik analizi
- Tez No: 288014
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez temel olarak, izleyicinin hafızasına kazınan savaş imgelerinin izleyicinin algısına etkisine bakmak için özellikle semiyotik perspektifle savaş fotoğraflarını inceler. Bu çalışma ayrıca savaş fotoğraflarının ve savaş alanlarının portresinin yıllar içerisinde nasıl ve neden değiştiğini anlamaya çalışır. Bu tez özellikle nasyonalizm veya şovenizm gibi politik konjonktürü esas alarak Kıbrıs Operasyonu esnasında Türkiye basınında yayımlanmış çeşitli fotoğrafları tartışır ve değerlendirir. Bu datalardan yola çıkarak, bu çalışma, izleyicinin algısını anlamlandırmak için ulus devlete ilişkin bazı tarihsel detaylar verir. Bu amaç doğrultusunda bu tez, 1974 Kıbrıs Operasyonu ya da Kıbrıs Barış Harekatı ya da Yunanistan'da ve birçok diğer ülkede ?Kıbrıs'ın Türk İşgali? olarak bilinen operasyon esnasında Türkiye basınında yayımlanan fotoğrafları derinlemesine incelemeyi amaçlar. Bu çalışma, Kıbrıs Operasyonu esnasında özellikle ana akım basın kuruluşları olan Hürriyet ve Milliyet'te yayımlanmış fotoğrafları inceler.Bulgulardan yola çıkarak elde edilen temel çıkarım ise, yazılı basının özellikle savaşlar esnasında siyasi ve politik konjonktüre uygun hareket ettiği milli değerlerle ilgili toplumsal hafıza inşa ettiğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis basically looks at war illustrations and especially war photographs from the semiotic perspective, keeping in mind the effects of war images as an important part of audience perception. This study also discusses how and why photographs and battlefield landscapes have changed over the years. The thesis primarily investigates and evaluates the Cyprus Operation period on the basis of various photographs published in the Turkish press in a nationalistic environment. Based on these photographs the study analyzes the presentation of the 1974 Cyprus Operation or ?Cyprus Peace Operation? which is labelled as ?Turkish invasion of Cyprus? in Greece, and in many other countries of the world.The essential conclusion reached from the findings is that the written press moved in compliance the nationalistic political environment and it strived to built a common memory related to national values during the Cyprus Operation.