14-16 yaş ergenlerinin uyum düzeylerinin ve ana-baba tutumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 28802
  2. Yazar: SEZGİN BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, 14-16 yaş ergenlerinin uyum düzeyleri ve ana-baba tutumlarını algılamalarım bazı etmenlerin etkileyip etkilemediğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çocukların uyum düzeyleri ile ana-baba tutumlarını algılamaları arasındaki ilişkinin yönü ve derecesi saptanmıştır. Araştırma Ankara İl Merkezinde orta sosyo-ekonomik düzeyden seçilen semtlerdeki ortaokulların 3., liselerin ise 1. ve 2. sınıflarına devam eden 14-15 ve 16 yaş gruplarındaki ergenler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın ömeklemini 168 kız ve 170 erkek olmak üzere toplam 338 genç oluşturmuştur. Araştırmada ergenlerin uyum düzeylerini belirleyebilmek amacıyla“Hacettepe Kişilik Envanteri”, ana-baba tutumlarını algılamalarım ölçmek için ise“Ana-baba Tutum Ölçeği”ile genç ve ailesi hakkında bazı genel bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MASTERS THESIS A RESEARCH ON PARENTAL ATTITUDES AND ADAPTATION LEVELS OF 14-16 AGE GROUP TEENAGERS Sezgin BOSTAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Mine MANGIR 1993, Page: 130 Jurry: Prof. Dr. Mine MANGIR Assoc. Dr. Sibel GÜNEYSU Assoc. Dr. Esra ÖMERO?LU This research was conducted to determine whether some factors effected 14-16 year old adolescent's adaptation levels and their percepting their parents' attitudes. Also, direction and degree of the relationship between their adaptation levels and perception of the attitudes of their parents. Study was carried on 14-15 and 16 year old adolescents attending first and second years of high school and senior grades of middle schools located in middle socio-economical level districts in Ankara Province. Hundred and sixty eight girls and hundred and seventy boys were included in the research. Total sample size was 338. In the Study“Hacettepe Personality Inventory”,“Parents Attitude Scale”,“General Information Form”were used to determine the adaptation levels of adolescents the way, they perceived mother and father attitudes and also the general information about the adolescents and their families respectively. Relation between parent attitudes and adaptation scores were found to be positively significant in democratic attitudes; while it was negatively significant for indifferent and authoritarian attitudes. KEY WORDS: Adaptation levels (individual, social and general adaptation). Parent attitudes (Democratic, indifferent and authoritarian attitudes).