Hazır sığır kıymasından yapılan köftelerin çeşitli yöntemlerle pişirilmesi sırasında bazı besin ögeleri içeriğinde meydana gelen değişmeler üzerinde bir araştırma
A reserach on the changes that taking place in same nutritient contents during various cooking methods of beef patties prepared from ground beef
  1. Tez No: 28803
  2. Yazar: AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Gıda Mühendisliği, Home Economics, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi HAZIR SI?IR KIYMASINDAN YAPILAN KÖFTELERİN ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERLE PİŞİRİLMESİ SIRASINDA BAZI BESİN Ö?ELERİ İÇERİ?İNDE MEYDANA GELEN DE?İŞMELER ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ayşe Özfer ÖZÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı (Beslenme) Danışman: Prof.Dr. Seniha HASİPEK 1993, Sayfa: 80 Jüri: Prof. Dr. Seniha HASİPEK : Prof. Dr. Gülden PEKCAN : Doç. Dr. Nevin AKTAŞ Değişik pişirme yöntemleri uygulanarak; hazır sığır kıymasından yapılan köftelerin nem, protein, yağ, kül, bazı mineraller (Ca, Fe, Na, K, Mg, P, Zn) ve B2 vitamini (riboflavin) kapsamlarında meydana gelen değişikliklerin belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada; mikrodalga fırında, doğalgaz fırınında, fritözde, teflon tavada, ızgarada ve çelik tencerede olmak üzere altı farklı pişirme yöntemi kullanılmıştır.. Köftelerin çeşitli yöntemlerle pişirilmesi sonucun da; ağırlık, nem, magnezyum kayıplarının fritözde; protein, kalsiyum ve potasyum kayıplarının ızgarada; yağ,IV kül, demir, sodyum, fosfor ve riboflavin kayıplarının çelik tencerede; çinko kaybının ise dogalgaz fırınında pişirmede en yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE CHANGES THAT TAKING PLACE IN SOME NUTRIENT CONTENS DURING VARIOUS COOKING METHODS OF BEEF PATTIES PREPARED FROM GROUND BEEF Ayşe Öz fer ÖZÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Nutrition) Supervisor: Prof.Dr. Seniha HASİPEK 1993, Page: 80 Jury: Prof.Dr. Seniha HASİPEK : Prof.Dr. Gülden PEKCAN : Assoc. Prof.Dr. Nevin AKTAŞ In this research, six different cooking methods e.g. in microwave oven, in naturalgas oven, in deep fryer, in teflon pan, in broiler and in stainless steel saucepan have been used with the aim of determining the changes taking place in the contens of moisture, protein, fat, ash, some of the minerals (Ca, Fe, Na, K, Mg, P, Zn) and vitamin B2 (riboflavin) in the beef patties prepared from ground beef.