Istanbul: A global city to sell?
İstanbul: Satılık bir küresel şehir?
- Tez No: 288020
- Danışmanlar: PROF. DR. E. AHMET TONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Çağlar Keyder'in 1993 ile 2010 arasında İstanbul'un kentsel değişim/dönüşüm süreci üzerine yazdıklarını“küresel şehir”kavramı üzerinden oluşturulmuş olan literatür çerçevesinde inceleyerek ve temel bazı göstergeleri inceleyerek İstanbul'un küresel ekonomideki pozisyonunu belirlemeye çalır ve temelde şu soruya cevap arar:“İstanbul'un bir 'küresel şehir' olma yolunde deneyimliyor olduğu kentsel değişim/dönüşüm süreçleri şehri daha yaşanabilir bir yer haline mi getiriyor yoksa halihazırda varolan eşitsizlikleri daha da derinleştirerek toplum içinde daha önce deneyimlenmemiş boyutlarda bir kutuplaşmaya mı yol açıyor? Ve böylece şehir birçok 'cennet ve cehennem'in birlikte varolduğu 'patlamaya hazır' bir kent mekanına mı dönüşüyor?”
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to critically examine Çağlar Keyder?s studies on the urban transformation process of Istanbul - a `global city? candidate of post-1983 era. While doing so, this study first gives a basic overview of the `global city? literature within the framework of globalization; then considering the writings of Keyder between 1993 and 2010 and tracking course of his ideas on Istanbul?s urban politics and by looking at some basic economic indicators, it tries to understand the positioning of Istanbul in the global economic system: What are the roles envisaged for Istanbul and what is the reality? Relating Keyder?s writings to the literature, it focuses on a final question: ?Does urban transformation process of Istanbul on its way to become a `Global City? make Istanbul a ?better? place to live in or it just sharpens the existing inequalities and creates more polarizations than ever within the society; thus making Istanbul a place `ready-to-explode? where many ?heavens and hells? co-exist??