İş Hukukunda işçinin sır saklama yükümlülüğü
Confidentiality obligation of the employee under labor law
- Tez No: 288019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DOĞAN YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İş Hukuku'nda isçinin sır saklama yükümlülüğü esas olarak işçi ile işveren arasında akdedilen iş sözleşmesinden kaynaklanmaktadır. İşçinin sır saklama yükümlülüğünün kapsamını iş sırrı niteliğini taşıyan sırlar oluşturmaktadır. İş sırrı, işçinin çalıştığı işte edindiği ve fakat işveren tarafından korunması istenen, korunmasında işverenin haklı menfaatinin olduğu gizli nitelikteki bilgilerdir. İşçi, iş sözleşmesi ile kurulan güven gereği, işverenine sadakatle davranma yükümlülüğündedir. İş sözleşmesi süresince işverenine sadakatle davranma yükümlülüğünde olan işçi, iş sözleşmesinin kurulması aşamasında ve iş sözleşmesi sona erdikten sonra, dürüstlük kuralı gereği sır saklamakla yükümlü olacaktır. Bunun yanında işveren, işçinin sır saklama yükümlülüğünü kuvvetlendirmek ve daha bilinir hale getirmek üzere uygun koruma tedbiri alarak da koruma sağlayabilmektedir. İşveren tarafından alınacak uygun koruma tedbirlerinin en başında işçi ile imzalanacak olan sır saklama sözleşmesi gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Under Labor Law, confidentiality obligation of the employee arises from the employment agreement which is signed by and between employer and employee. During the employment agreement, employee must act in loyalty to his employer because of the mutual trust and commitment of the parties. Employee, who has to act in loyalty during the period of employment agreement, will also act in trustworthiness during the negotiation of the agreement and after the termination. In order to make the obligation more obvious before and after the employment agreement, confidentiality obligation of the employee shall be drafting as a clause in the employment agreement or in a separate confidentiality agreement.