The impact of exchange rate volatility on trade flows: An empirical study with a panel data approach
Döviz kurundaki oynaklığın ticaret hacmine etkisi: Panel data kullanılarak uygulanan bir ampirik çalışma
- Tez No: 288052
- Danışmanlar: PROF. EGE YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Döviz kurundaki oynaklığın ticaret hacmine etkisini önce dünya ticaret hacminin %70'ini oluşturan 42 ülkeyi kullanarak, ardından bu 42 ülke arasından 16 tane gelişmekte olan ülkeyi seçerek analiz ediyoruz. Bu analiz için panel data yaklaşımını kullanıyoruz. Panel Data yaklaşımlarında sıkça karşılalışan bir sorun olan seriler arası bağlılık varsayımı olmadan da çalışabilen birim kök testi ve tahmin yöntemleri kullanıyoruz. Kullandığımız CD test adı verilen test, seriler arası bağlılık olmadan varsayımı olmadan birim kök hipotezini test etmemizi sağlıyor. Ayrıca aynı şekilde Pesaran(2006)'ın geliştirdiği CCE tahminleri de seriler arası bağlılık varsayımı olmadan, modellerimizi test etmemizi sağlıyor. 16 adet gelişmekte olan ülkenin data setini kullanarak elde ettiğimiz sonuçlara göre, döviz kurundaki oynaklığın ticaret hacmine önemli bir etkisi olduğunu gördük. Fakat 42 ülkenin hepsini modelimizde kullandığımızda önemli bir etki tespit edemedik.
Özet (Çeviri)
We examine the impact of exchange rate volatility on the trade flows of 42 countries, which constitutes the 70% share of the total world trade, and also 16 developing countries. We use a panel data approach, and recently developed panel techniques, namely CD test for the panel unit root test, which is developed by Pesaran (2006) and takes into account the cross section dependence, and common correlated effects (CCE) estimators. We find a significant effect of exchange rate volatility to the trade flows for the 16 developing countries. But the results for 42 heterogeneous countries are not significant.