Döviz kuru ve faiz oranı risklerinden korunma teknikleri ve Türkiye'de uygulanması
- Tez No: 21089
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
il ÖZET Dünyadaki ekonomik sistem içinde ülkeler arasında asıl para akışları ticari işlemler ve sermaye hareketlerinden dolayı almaktadır. II. Dünya savaşından sonra, ülkelerin karşılıklı ödemelerinde, fiyatı belirleyen döviz kurları IMF 'in kontrolündeki sabit kur sistemine göre oluşturulmaktaydı. Bu sistem 1970' li yılların başında çökerek yerini serbestçe dalgalanan kur sistemine bırakmış ve bazı Avrupa ülkeleri, Avrupa kıtasında AET altında daha istikrarlı döviz kurlarını oluştur maya çalışmışlardır. Bu gelişmeler sonucunda, faiz oranları ve döviz kurları gittikçe değişken olmaya başlamıştır. Bir çok sanayileşmiş ülkede, uluslararası ticari işlem hacminin artması ve döviz kurları ile ilgili düzenlemelerde liberalleşmenin başlamasıyla, uluslararası faaliyetlerde bulunan kuruluşlar döviz kuru ve faiz oranı riskiyle karşılaşmıştır. Döviz kuru ve faiz oranlarındaki büyük dalgalanmalar, lehde gelişme göstermediği takdirde, kuruluşların nakit akışlarında önemli etkiler yaratabilir. Kuruluşların finansal riskleri iki büyük kategoriye ayrıla bilir. Faiz oranı riski, finansal aktif ve pasifleri vade ve faiz oranı açısından uyumsuz olduğu zamanlarda veya değişken faizli yüküm lülüklerin gelecekte nakit akışları açısından belirsizlik yarattığı durumlarda ortaya çıkar. Döviz kuru riski ise, döviz alacakları ve ödemelerinin tutar ve zamanlama açısından birbirini karşılamadığı durumlarda ortaya çıkar, çünkü bu durumda net para girişlerinin gele cekte hangi fiyattan hesaplara gireceği bilinememektedir. Döviz kuru ve faiz oranlarında dalgalanmalar olduğunda, bunların hareketlerini tahmin etmenin zorluğu ve döviz kurları ile faiz oranlarındaki farklılığın getirdiği etkiler dikkate alındığında başlıca büyük paralara karşı korunmak akıllıca olmaktadır.İÜ Bu nedenle büyük finansal kurumlar tarafından döviz kuru ve faiz aranı risklerinden korunmak için bazı yeni korunma (hedging) teknikleri geliştirilmiştir. Bu yeni teknikler forward, future, opsiyon, swap ve taban, tavan, tünel olarak sıralanabilir. Uluslararası forward piyasası çok uzun zamandan beri mev cuttur. Günümüzde bankaların fon yönetimi bölümlerinde, spot işlemler le birlikte forward işlemler büyük bir işlem hacmine sahiptir. Forward anlaşma, iki tarafın belirli tutardaki parayı gelecekte belirlenen bir tarihte ödemek üzere yaptıkları bir kontrattır. Özellikle bankaların, likidite pozisyonlarını da gözönüne alarak döviz kuru ve faiz oranla rındaki hareketlere göre risklerini değiştirmeleri için kullanılmakta dır. ~" Finansal future sözleşmeler ise gelecekteki döviz kuru ve faiz oranlarını sabitleştirmek için etkili bir yöntemdir. Future an laşmalar ile korunmada, gelecekteki döviz kuru veya faiz oranları sa- bitleştirilerek kaybetme riskine karşı önlem alınmakta ancak potansi- ' yel kazançlara sınır getirilmektedir. Dpsiyon'larda bir finansal aracı önceden belirlenen fiyat ve tarihte almaları veya satmaları hakkını devretmektedir. Gpsiyonun önemli bir özelliği, aleyhte fiyat dalgalamalarına' karşı oluşacak kayıplara karşı önlem alırken, lehde fiyat hareketlerinde ise potan siyel kazançların artırılabilme imkanının olmasıdır. Swap iki tarafın gelecekteki ödemelerinin değiş takuş edildiği bir finansal işlemdir. Faiz oranı swapmda anapara ne vade başında ne de vade sonunda değiştirilmez fakat önceden belirlenen kurallara göre faiz ödemelerinin periyodik olarak değiştirilmesi ge rekir. Anapara swap ' ında ise farklı para birimlerinden belirlenen tutarları başlangıçta değiştirmek üzere anlaşarak, her iki paranın faiz oranlarındaki farklılıkları yansıtacak şekilde önceden belirlenen kurallara göre periyodik faiz ödemelerini yapmaktadırlar.iv Tavan, taban ve tünel, faiz Dram riskinden korunmak için yeni geliştirilmiş tekniklerdir. Bunlar bir banka ile değişken faiz borcu olan bir borçlu veya değişken faizle yatırım yapan bir yatırımcı arasında bankaca alınacak bir prim karşılığında borçlanmanın maliyeti ne veya yatırımın getirişinin azalmasına bir sınır getirmek üzere bel li bir dönem ve oran üzerinden yapılan anlaşmalardır. Son yıllarda korunma (hedging) tekniklerine olan ilgi Türkiye'de de artmıştır. Ancak, bilgi, deneyim ve altyapı eksikliği Türk bankaları ve diğer kuruluşların korunma tekniklerini uygulamala rını engellemektedir. Fakat yine de bazı kamu bankaları ve kuruluşlar faiz oranı ve anapara suapını gerçekleştirdiklerini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Substantial currency flows take place between the countries of the world economic system emanating from underlying trade and capital transactions. After World War II, the foreign exchange rates determining the currency exchange relating to these cross-border payments were managed within a fixed rate system under the auspices of the IMF. This sisystem collapsed in the early 1970s leading to freely floating exchange rates, with certain European countries led- by the EEC trying to establish a more stable foreign exchang rate zone en the European continent. As a consequence of this development, interest rates and foreign exchange rates have become increasingly volatile. The expansion in the volume of international commercial transactions and the liberalization of the foreign exchange regulations in many industrialized countries have made institutions engaging in international business more vulnerable to interest rate and foreign exchange exposures. High volatility in interest rates and foreign exchange rates can have a severe impact an an institution's cash flaws if rate trends continue to run in an unfavorable direction. An institution's financial exposure can be seperated into two broad categories Interest rate exposure arises when financial assets and liabilities have a mismatch in maturity or interest rate basis, or when floating rate financial commitments create uncertainity with regard to future cash flows. Currency exposure arises when foreign currency receivables and payables do not match each other in amount and timing because the future conversion value of the net flows into the domestic currency of accounting is unknown. Given the volatility of the interest and foreign exchange rates, the apparent difficulties in forecasting their movements, andvi the increased impact from interest rate and currency gaps, it is Dften wiser to hedge major currencies. For that reason, major financial instutions were developed new hedging techniques. These new techniques are forward, future, option, swapan, cap, floor and tunnels. An international forward market has existed for many years. Today it represents a major trading arena, together with spot dealings in the treasury departments of banks around the world. A forward agreement is a contract whereby two parties agree on a fixed amount of currency to be paid an at a specific future time. It is used primarily by banks to alter their exposure to interest rate and foreign exchange movements whilist maintaining their liquidity profile. Financial future contracts provide an efficient means of lacking in the future interest and foreign exchange rate Hedging with futures locks in the future rate and hence covers the downside risk, but at the same time it limits the upside potential for gains. An option is a contract conveying the right (not the obligation) to buy or sell a specific 'financial instrument at a specific price before or at a future specified date. A special future of the option is that it covers the downside risk of an unfavorable price movement, and at the same time leaving open the upside potential for a gain from a favorable price developments. A swap is a financial transaction in which two counterparties agree to exchange streams of payment over time. An interest rate swap involves no exchange of principal either at inception or on maturity, but involves the periodic exchange of streams of interest payments of different characters in accordance with predetermined rules. A currency swap is a transaction whereby two counter parties agree to exchange specific amounts of two different currencies at the outset and make periodic repayments over time in accordance with avü predetermined rule to reflect differences in interest rates between the two currencies concerned. Cap, floor and tunnel are the new developed tecniques for hedging interest rate risk. These are an agreement between a bank and a corporate borrower with floating rate debt or an investor having floating rate investment whereby the bank, in return for a premium, undertakes tD limit the cost of this debt or decreasing of the return of the investment over an agreed rate for an agreed period of time. In the last years interest for hedging techniques in Turkey are increased. But the lack of information, experience and infrastructure are inhibited Turkish banks and other institutions to apply hedging techniques. However, some of the Public banks and institutions were realized interest rate and currency swaps.