Operational risk management in banks and internal audit function role in operational risk management
Bankalarda operasyonel risk yönetimi ve iç denetim fonksiyonunun operasyonel risk yönetimindeki rolü
  1. Tez No: 288051
  2. Yazar: CEM OĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Uygun olmayan ya da islemeyen iç süreçler, insanlar, yada sistemlernedeniyle ortaya çıkabilecek zarara ugrama riski olarak tanımlanan operasyonel risk, bankaların son yıllarda karsılastıkları önemli problemlerden biri haline gelmistir. Bu risk türünü ölçmeye ya da bu risk için yapılan çalısmaların mevcut durumunu ortaya koymaya yönelik çesitli arastırmalar yapılmıstır.Bu arastırma ile bankaların operasyonel risk yönetiminde iç denetim fonksiyonunun rolünün belirlenmesi amaçlanmıstır. Bu çalısma kapsamında, iç denetim fonksiyonunun operasyonel risk yönetimi çatısı altındaki rolü anlatılmıştır. Çalışmanın son kısmında, Türkiye'de faaliyet gösteren özel bir bankanın iç denetim departmanının operasyonel risk yönemi çatısında hangi fonksiyonları yürüttüğü anlatılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, verimli bir operasyonel risk yönetiminin bankaların iç kontrol mekanizmasını güçlendireceği ve destekleyeceği anlaşılmıştır. Ancak bunun sağlanabilmesi için iç denetim fonksiyonunun operasyonel risk yönetimi için uygulanan sistemler hakkındaki tüm süreçleri yakından takip etmesi gereği belirlenmiştir.Tezin teorik kısmında, operasyonel risk yönetimi ve iç denetim ile ilgili genelbilgiler verildikten sonra, uygulama kısmında örnek bir banka incelenerek iç denetim departmanının operasyonel risk yönetimindeki rolüne ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Operational risk defined as the loss making risk due to the internal processes, people or systems which are not suitable or not desired has become one of the most substantial problems that the banks faced in the recent years. Various researched were conducted related to the revealing the current state of the studies made to measure this risk type or this risk.In this study, it is aimed to determine globally the internal audit function role of the banks in operational risk management and to assess the quality of related implementations in Turkey. The role of the internal audit function has been stated under operational risk management framework. In the last section of the study, the functions of a private bank?s audit department operating in Turkey have been emphasized under the operational risk management framework.In the conclusion of this study, it has been told that an efficient operational risk management will support and strengthen the internal control mechanism of the banks, but in order to achieve this, internal audit function is required to monitor all processes closely about the systems applied for operational risk management.In the theoretical part of the thesis, upon the provision of the general information about the operational risk management and internal audit, a sample Turkish bank has been analyzed in the implementation section, and suggestions have been given to the role of the internal audit department in operational risk management.