VW Hydri kataklismik değişen yıldızın optik ve morotesi tayfsal analizi
  1. Tez No: 28806
  2. Yazar: A. TALAT SAYGAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
II ÖZET Bu çalışmada SU UMa tipi cüce nova VW Hydri*nin farklı aktivite evreleri sırasında alınmış mor öte ve optik bölge tayfları ile fotometri k gözlemleri sunuyoruz. Optik tayflarda görülen kuvvetli Balmer çizgileri Hot ve H/î'nın radyal hız eğrilerini kullanarak, Schoembs ve Vogt C 19812 tarafından verilen bir metodla sistem parametreleri 0. 91MO < Mı < l.28Mo 30°< i < 80° 4. 37 < q < 6. 42 şeklinde elde edilmiştir. Bu sonuçlar diğer tayfsal çalışmalarla ve özellikle Schoembs ve Vogt C19812) ve Cook * un C198S5 çalışmaları ile karşılaştırılarak, tartışılmıştır.. VW Hydri'nin morötesi tayflarında tanımlanan C3V X1SS0A çizgisinin P Cygni profilleri kullanılarak kütle kaybı oranları £10~ < Ml
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study, we present ultraviolet and optical spectra and photometric observations of SU UMa type dwarf nova VW Hydri during various activity states. Using the radial velocity curves of the strong Balmer lines Ha and H/3 seen on the optical spectra, system parameters are obtained from a method given by Sehoembs and Vogt CI 981 3 as 0. Q1MO < Mi < 1. 38MO 30°< i < eo“ 4. 37 < q < 6. 42 These results are discussed by comparing with other spectral studies and in particular with the works of Sehoembs and Vogt CI 991 5 and Cook C19S2D. Mass-Loss Rates of the order of MO”< Ml