The effects of Turkish banking sector restructuring on the performance of banks
Türk bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasının bankaların performanslarına etkileri
  1. Tez No: 288096
  2. Yazar: HANDE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bankacılık sektöründe yeniden yapılandırma sektörde son otuz yılın konusunu oluşturmaktadır. Bunun en bilinen nedeni sürekli tekrarlayan finansal krizlerdir. Bu krizlere en fazla maruz kalan sektör bankacılık sektörüdür. Bu nedenle sektör kendini değiştirme ve yapılandırma yolları aramaktadır. Buna kullandığı yöntemler ve kurumsal yapısı da dahildir. Türkiye'deki Bankacılık Sektörü de finansal krizlerden özellikle 1980 sonrasında girdiği liberalizasyon sürecinde yoğun olarak etkilenmiştir. Konuya bakış gereği ise henüz konu hakkında tutarlı bir yöntemin bulunamamış olmasıdır. Bu nedenle bu çalışma konuya yardımcı olması açısından gelecekte konu hakkında yapılabilecekler ile ilgili fikir verebilmesi açısından hazırlanmıştır. Bu çalışma sonucunda Türk Bankacılık Sektörünün yeniden yapılandırılmasının Bankacılık Sektörünün performansını olumlu etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking sector has been looking for restructuring itself for over last thirty years. Restructuring itself has been an issue for the sector as well. Because of the never ending dynamic of the Financial Crises that has been continuing for over thirty years directed the sector to find new methods to transform itself. Consolidation and structural condition of the sector is included in this. Turkish Banking sector have been subject to Financial Crises especially after the liberalisation process that it started to implement after 1980. The reason behind searching for the issue is that there is an effective method in restructuring has yet to be found. Therefore this study has been prepared in order for being helpful and give opinion about future applications. In this study, it?s verified that Turkish Banking Sector restructuring has had a positive impact on the performance of banks.