Wine production and consumption in Turkey, 1920 ? 1940
Türkiye'de şarap üretimi ve tüketimi, 1920-1940
- Tez No: 288097
- Danışmanlar: PROF. DR. SURAİYA FAROQHİ, YRD. DOÇ. DR. ALP YÜCEL KAYA, YRD. DOÇ. DR. ERDEM KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüksek Lisans tezimde Türkiye'de şarap üretiminin 1920-1940 yılları arası tarihine ışık tutmaya çalıştım. Türkiye şarapçılığıyla ilgili yazılmış hemen her eserde ülkenin toprak yapısı ve ikliminin elverişliliği dolayısıyla tarihi bir bağcılık ve şarapçılık diyarı olduğu ve bu konuda büyük potansiyeller taşıdığı belirtilir. Ancak bu potansiyel şimdiye kadar yeterince değerlendirilmiş gözükmemektedir.Bahsi geçen dönemi seçmemin temel sebebi Türkiye'deki modern şarap endüstrisinin bu dönemde temellerin atılmış olmasıdır. Günümüzün önde gelen şarap markalarının (Doluca, Kavaklıdere, Kayra, Mey vb.) kökenleri hep bu dönemde yatmaktadır. Yine bu yıllarda Tekel idaresi kurulmuş ve sektöre devlet müdahalesi gerçekleşmiştir. 1920-1940 dönemi aynı zamanda pek çok tezat olaya da sahne olmuştur; on yıldan kısa bir zaman zarfında birkaç yıl süren bir içki yasağı yaşanmış ve bunu müteakiben devlet eliyle şarap üretiminin ve şarap kültürünün desteklenmesi söz konusu olmuştur.Savaş yıllarında yaşanan göçler ve sonrasındaki büyük mübadelenin sebep olduğu demografik değişikliklerin şarap kültüründe de önemli etkileri olduğu gözlenmektedir. 1920-1940 yıllarını; özel mülkiyete dayanan Osmanlı şarap endüstrisinin ortadan kalkması ve yerine devlet desteği ve müdahalesiyle, daha küçük ölçekli bir şarap endüstrisinin kurulmaya başlandığı bir kesinti ve yeniden inşa dönemi olarak nitelendirmemiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
My master thesis aims to provide an insight into the history of wine production in Turkey through 1920 ? 1940. In almost every work about wine in Turkey, the country is portrayed as a historical vineyard and wine country with huge potential of production thanks to its climate and structure of a large portion of its lands; however this potential seems to have never been made use of adequately.The main reason for choosing this period is due to the fact that the foundations of the modern wine industry in Turkey have been laid then. The leading wine brands of the country of the present time have their roots in this period (Doluca, Kavaklidere, Kayra, Mey etc.). Establishment of the Monopoly Administration and the first state intervention in the sector also date back to these years. The 1920 to 1940 period also carries many contrasts; within a little more than a decade the country lived up to a period of prohibition followed by a period when production of wine, and wine culture were promoted by the state.The demographic changes caused by migrations during the war and the ensuing population exchange seem to have had strong influences on the wine culture of the country. The 1920 ? 1940 years can be described as a period of interruption and rebuilding; characterized with the vanishing of the private Ottoman wine industry and the founding of a smaller scale wine industry with the support and intervention of the state.