Philon ve Habil ve Kabil'in kurbanları: Yahudi ve Yunan kurban geleneği üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Philon and the sacrifices of Abel and Cain : A comparative study on Jewish and Greek sacrifice tradition
- Tez No: 288100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME TUĞRUL TAVSIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu makalenin gayesi, Antik Yahudi ve Yunan toplumlarında kurbanın mekanizmasını analiz etmek ve aydınlığa kavuşturmaktır. Yüksek Lisans dersi olarak aldığım ?Kutsal, Kurban ve Modernite? dersi için hazırlananan bu makaleyi antik geleneklerin rehberliğini ve değerlendirmesinin bir hatırlatmasını yapmak için bir tez olarak sunuyorum. Yahudi antik mirası içerisindeki kurbanın ?karanlık çağları? her zaman için hem İslam hem de Hristiyanlık altında bulunan kurban mekanizmasını anlamak maksatlı bir araştıma konusu olmuştur. Bu makalenin yazarı bu konuyla ilgili karmaşıklığa kayıtsız değildir. Böylece ben de kurbanın ?hem tabii hem de Kitabi- tarihi- tarihini özetleyerek, kurbanda ?şiddet? denilen kavram üzerinde bir analizde bulundum. Makalem, Yahudi kabilelerinin kitabi ve doğal tarihini Yunan kabilelerindeki mukayeseli araştırarak başlıyor ve felsefenin yolundan yürüyerek dinsel ritüellerin sebeb-i hikmetini araştırıyor. Din, tarih ve felsefe arasındaki muğlak boşluğu bir soruyu araştırmak ve ona varmak için kullandım. Wittgenstein'ın dediği gibi, ?cevaplanabilen bir soru bulmalıyız?. Böylece kurban ikilemini veya çıkmazını araştırmayı amaçladım. Bu ?Tanrı'ın işlerini? araştırmak için yapılan iddialı bir projeden çok Tanrı'dan esinlenmeye çalışan ?insanın işlerini? araştırmaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is to analyze and throw a light into the mechanism of sacrifice in Ancient Jewish and Greek society. Yet prepared for my M.A. paper for the lecture ?Sacred, Sacrifice and Modernity? I present this article for ?reminding? the guidance and valuation of ancient customs. The ?dark ages? of sacrifice in Jewish Antiquities have always been an issue for searching the underlying mechanism of sacrifice for both Islam and Christianity. The author is not indifferent about the entanglement about the problem of sacrifice. Thus I only summarized the historical background ?both natural and Biblical history- and made some analyze about the so called ?violence? in sacrifice. My article advances with the comparative Biblical and natural history of Jewish and the Greek tribes then walks through the path of philosophy for searching ?raison d?etre? of religious rituels. I used the ?ambigous? void between religion, history and philosophy as a rally point for searching one question. As Wittgenstein points out, ?we should find one question that should be answered?. So, I intented to inquire the dilemma of sacrifice. This is not an ambitious project for searching the ?deeds of God? rather searching the deeds of man who is trying to inspire from God.