NGC 5823 Açık yıldız kümesinin UBU fotoğrafik fotometrisi
  1. Tez No: 28811
  2. Yazar: OYA ÖZOKKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Bu çalışmada NGC 5823 açık yıldız kümesinin UBV fotoğrafik ışıkölçümü yapılmıştır. Kullanılan malzeme iris fotometresi ve fotoğraf plaklarıdır. Plaklar, Haffner tarafından Boyden Rasathanesinin ADH Baker-Schmidt teleskobuyia alınmıştır. Ayarlama için kullanılan fotoelektrik standart yıldızlar Schnur (1971)'den alınmıştır. Bu küme, Brück et al.(1968), Cullmann (1971), ve Bozkurt (1974) tarafından incelenmişti. Bu çalışmalarda kümenin uzaklığı, çapı, yaşı ve kümenin önündeki toplam soğurma elde edilmişti. Bu çalışmada, NGC 5823 kümesinin içinde ve çevresindeki 105 adet seçilmiş, yıldız iris Fotometresinde ölçülmüştür, tik olarak 35 tane fotoelektrik standart yıldız ölçülmüş ve sonra ayar eğrileri yardımıyla program yıldızlarının U,B,V parlaklıkları elde edilmiştir. Ayar eğrilerinin biçimleri ve dönüşüm katsayıları bulunmuştur. Aynca, kümenin renk-parlakhk ve renk-renk diyagramları da elde edilmiştir. 20
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study photographic UBV Photometry of the open cluster NGC 5823 is carried out. Photographic material used in this study are Iris photometer and photographic plates. The plates have been taken with the ADH Baker-Schmidt telescope of the Boyden Observatory by Haffner. Photoelectric standards used for calibration were taken from Schnur (1971). This cluster was studied by Brtick et al (1968), Cullmann (1971), and Bozkurt (1974). In these studies, the distance, the diameter, the age of the cluster and total absorption in front of the cluster were obtained. In this work, a total of selected 105 stars in and around NGC 5823 were measured using the Iris photometer. Firstly 35 photoelectric standard stars were measured and then UBV magnitudes of the programme stars were obtained with the help of Calibration Curves. The shapes of these calibration curves and the transformation coefficients are found in addition, the color-magnitude and color-color diagrams of the cluster were also obtained. 21